Znane są przypadki, w których lekarze niewłaściwie prowadzą dokumentację medyczną bądź placówki medyczne, które zawarły umowę z NFZ, przedstawiają w niej zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym. Jak się zabezpieczyć przed takimi błędami?
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie procedury kontroli realizacji umów zawartych między NFZ i świadczeniodawcami. Zmiany najpewniej wejdą w życie w 2019 roku. Sprawdź, co się zmieni.
Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie współgrają z systemem finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Oznaczają konieczność stosowania różnych procedur w czasie kontroli, wynikających z cywilnego charakteru umowy między NFZ a świadczeniodawcą i postępowania administracyjnego.
Kontrole prowadzone przez NFZ spędzają sen z powiek świadczeniodawców, lecz są nieuniknione. Dlatego warto zadbać o właściwe wykonywanie umowy, bo za niewywiązywanie się z jej warunków NFZ nakłada dotkliwe kary finansowe.
Narodowy Fundusz Zdrowia utrzymuje, że ma prawo do kontroli świadczeniodawcy po zakończeniu umowy, tak długo wstecz dopóki roszczenia funduszu wobec świadczeniodawcy nie ulegną przedawnieniu.Czy płatnik ma rację?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!