Dokumentacja medyczna, wyjaśnienia świadków, czy opinie biegłego to przykładowe dowody, które mogą być wykorzystane w postępowaniu kontrolnym NFZ. Sprawdź, jakie jeszcze masz możliwości.
Kontrola przeprowadzona przez organy rejestrowe jest mniej sformalizowana niż kontrola NFZ. W przypadku kontrolerów „rejestrowych” status kontrolerów mają najczęściej pracownicy urzędu wojewódzkiego zatrudnieni w wydziale zdrowia tej jednostki albo osoby należące do samorządu zawodów medycznych. Poznaj najistotniejsze różnice między tymi kontrolami.
Jeśli w trakcie tzw. czynności sprawdzających kontroler NFZ stwierdzi, że nie przekazałeś listy oczekujących, fundusz będzie miał możliwość potrącenia nienależnych środków finansowych, które otrzymałeś. Sprawdź, co się zmienia w zakresie ogólnych warunków umów.
Nieuczciwe działania właściciela podmiotu leczniczego powinny skutkować zerwaniem kontraktu przez NFZ. Jednak niekiedy dobro pacjentów musi stanąć ponad koniecznością zachowania w stu procentach reguł prawnych. Sprawdź, jakich sytuacji to dotyczy.
Skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów to główny cel nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, która obowiązuje od 1 czerwca. Sprawdź, co oznaczają te zmiany dla placówki medycznej.
Poza obszarem zainteresowania kontrolerów po 1 czerwca mają pozostać drobne naruszenia bez znaczącego charakteru i takie, które nie wpływają na aspekt merytoryczny udzielanych świadczeń, zagrożone niskimi karami. Jak możemy te zmiany odnieść do zasad prowadzenia dokumentacji medycznej?
Przejście na komunikację elektroniczną i zminimalizowanie papierowego obiegu dokumentacji podczas kontroli prowadzonych przez NFZ to ważna zmiana w tej procedurze. Sprawdź, czy taki sposób komunikacji uprości, przyspieszy i obniży koszty przeprowadzania kontroli.
NFZ może uznać odmowę udostępnienia dokumentacji, która nie wiąże się z zakresem kontroli za utrudnianie bądź udaremnianie kontroli, a to może się wiązać z nałożeniem kary z tego tytułu. Sprawdź, jak zmienią się zasady kontroli NFZ.
Po 1 czerwca możliwie będzie rozpoczęcie kontroli NFZ bez uprzedzenia. Wynika to ze zmian ustawowych, których wejście w życie może oznaczać więcej postępowań kontrolnych. Sprawdź, kiedy może dojść do takiej sytuacji.
Kontrola lub jej poszczególne czynności będą mogły być przeprowadzone w jednostkach organizacyjnych NFZ, a nie w placówkach medycznych – to nowość po zmianie przepisów, które wchodzą w życie 1 czerwca. Sprawdź, jakie uprawnienia zyskają kontrolerzy.
Zupełnie nowe uregulowania dotyczące warunków, jakie należy zapewnić kontrolerom NFZ wprowadziła n owelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sprawdź, co musisz zagwarantować takim osobom, gdy w Twojej placówce rozpocznie się kontrola.
Wystąpienie pokontrolne zamiast protokołu kontroli, wprowadzenie nowego środka odwoławczego - sprzeciwu na czynności Prezesa NFZ - to ważne zmiany w pokontrolnej procedurze odwoławczej. Poznaj szczegóły.
Placówki często nie wpisują w dokumentacji medycznej potwierdzeń udzielonych świadczeń lub porad. Gromadzą też informacje w sposób naruszający przepisy. Sprawdź, jak uniknąć najczęstszych zarzutów NFZ wobec świadczeniodawców.
Kontrola przeprowadzana przez NFZ ma często szeroko zakrojony charakter. Jednak niekiedy ogranicza się do precyzyjnie określonych, potencjalnych naruszeń interesujących kontrolerów działających z ramienia NFZ. Sprawdź, jakie niuanse mogą wykorzystywać.
Zakończyły się prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie procedury kontroli realizacji umów zawartych między NFZ i świadczeniodawcami. Zmiany wejdą w życie 1 czerwca 2019 r. Sprawdź, co się zmieni.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!