Bartłomiej Chmielowiec: Jak przestrzegać praw pacjenta w czasie pandemii

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 24 marca 2022
Bartłomiej Chmielowiec: Jak przestrzegać praw pacjenta w czasie pandemii

W czasie pandemii dopuszcza się ograniczenia w korzystaniu z praw pacjenta. Prawa pacjenta można jednak tylko ograniczyć, a nie wyłączyć ich stosowanie. Ograniczenia muszą być także dostosowane do występującego aktualnie zagrożenia epidemicznego – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta współtworzyło zapisy dotyczące świadczenia kompensacyjnego z tytułu wystąpienia zdarzeń medycznych w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jaka jest różnica między dotychczasowymi przepisami a ustawą w zakresie możliwości uzyskania przez pacjenta zadośćuczynienia za błąd medyczny?

Zanim odpowiem na pytanie, powiem, że nadal toczą się ustalenia w ramach rządu nad projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Mam jednak głęboką nadzieję, że opóźnienie we wdrożeniu ustawy, która pierwotnie miała wejść w życie na początku 2022 roku, nie będzie znaczące, ponieważ projekt ten jest bardzo ważny dla pacjentów. Wracając do odpowiedzi. Projekt ustawy przewiduje m.in. utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, ze środków którego Rzecznik Praw Pacjenta będzie przyznawał świadczenia pieniężne w wysokości do 200 tys. zł. Model ten zastąpi dotychczas działające wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które niestety nie działają efektywnie, a stwierdzenie przez nie, że w danej sprawie doszło do nieprawidłowości, nie gwarantuje naprawienia doznanej szkody.

Według nowych zasad, poszkodowany pacjent będzie mógł wnieść do Rzecznika wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Natomiast w przypadku śmierci pacjenta o świadczenie będą mogli wystąpić jego najbliżsi. Sprawa będzie rozpatrzona w trybie administracyjnym, znacznie szybszym i tańszym niż droga sądowa. Świadczenia będą przyznawane przez Rzecznika w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie zgromadzonych dowodów oraz opinii medycznej wydanej przez specjalnie powołany zespół ekspertów.

Czytaj też: Prawo do świadczeń – co jest najważniejsze, aby go przestrzegać»

Czytaj również: Kiedy można ograniczyć prawa pacjenta»

Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 76% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.