Czy badania kwalifikacyjne w ramach medycyny pracy to przepustka do nauki zawodu, czy także bariera na drodze do przyszłej kariery? Wyobraź sobie kandydata z otyłością III stopnia, który marzy o zawodzie opiekuna medycznego – choć nie mógłby dźwigać pacjentów, chce zdobyć wiedzę i umiejętności. Czy badania lekarskie powinny oceniać tylko możliwość nauki, czy też od razu zamykać drzwi do zawodu?
Rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych dostępnych dla pacjentów w POZ oraz poszerzenie kompetencji lekarzy rodzinnych zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Czy to krok w kierunku efektywniejszej i bardziej dostępnej opieki zdrowotnej dla wszystkich Polaków?
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii nastąpiło 1 lipca 2023 r. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Wiąże się to bowiem z powrotem obowiązków w zakresie pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Sprawdź!
Bardzo ważny jest sposób komunikacji z pacjentem, którego wynik badania nie jest znany w trakcie hospitalizacji. W takiej sytuacji należy wyznaczyć ewentualną wizytę kontrolną i ustalić dalsze postępowanie w przypadku wyników alarmujących lub wątpliwych.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Badanie lekarskie potwierdzające zdolność do pracy nie jest obowiązkowe w przypadku zawarcia umowy zlecenia. Jednak w przypadku placówek ochrony zdrowia, w których względy sanitarne i wymogi bezpieczeństwa pacjentów mają pierwszorzędne znaczenie, zleceniodawca może żądać przedstawienia wyniku stosownych badań od lekarza medycyny pracy. Oto szczegóły.
Obecnie trwają prace, aby do katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej dołączył dodatkowy dokument w postaci opisu badań diagnostycznych. Umożliwi to sprawniejsze zaznajomienie się lekarza z dokumentacją medyczną pacjenta, a także przyspieszy proces udzielania świadczeń zdrowotnych. Poznaj szczegóły.
Obecność studentów przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych budzi sporo emocji. Rzecz jasna głównie wśród pacjentów. Jednak również przedstawiciele zawodów medycznych nie zawsze wiedzą, jak zareagować, gdy pacjent sprzeciwia się obecności studentów przy badaniu lub zabiegu.
Zapewnienie dostępu do większej liczby badań w podstawowej opiece zdrowotnej umożliwi wdrożenie leczenia niektórych chorób już w ramach POZ. To z kolei ograniczy koszty opieki specjalistycznej i pozwoli na adekwatną alokację środków publicznych przeznaczanych na opiekę medyczną. Dowiedz się, jakie zmiany są planowane w tym obszarze.
W jednej z placówek medycznych lekarze zwracają się z prośbą do pielęgniarek o wystawianie skierowań na badania diagnostyczne, mimo że są stale dostępni podczas dyżuru. Jak te kwestie wyglądają w świetle rozporządzenia w sprawie wystawiania skierowań przez pielęgniarki i położne i nowych uprawnień tej grupy zawodowej?
Personel placówki medycznej może przekazać telefonicznie informację o wyniku badania. Może też te dane wysłać e-mailem. Jak jednak zweryfikować, czy pacjent jest upoważniony do otrzymania tych danych? Jak się zabezpieczyć przed tym, by wyniki badań, które są danymi wrażliwymi, nie trafiły w niepożądane ręce?
Rozporządzenie z 20 października 2015 r. w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, wykazu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wykazu wyrobów medycznych i wykazu badań diagnostycznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 739) zawiera cztery załączniki, w których odpowiednio znajdują się:
Zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z 19 września 2014 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1293), badania lekarskie kandydata obejmują ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i stanu psychicznego, badania specjalistyczne, konsultacje lekarzy specjalistów i badania pomocnicze (laboratoryjne, EKG, EEG, RTG i inne), jeżeli lekarz uprawniony uzna je za niezbędne.
20 lipca 2014 weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 17 lipca 2014 r. określające szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz.U. poz. 949). Akt normatywny wprowadza stałą stawkę opłaty za przeprowadzanie wskazanych badań, która obecnie wynosi 200 zł.
20 lipca wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (Dz.U. poz. 937). Rozporządzenie określa m.in. szczegółowe warunki, tryb, zakres i sposób przeprowadzania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu, wzory orzeczeń psychologicznych, metodyki przeprowadzenia badań czy karty badania psychologicznego, a także wysokość opłat za badania, wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną i do rejestru uprawnionych psychologów oraz wymagania jakie muszą spełnić pomieszczenia pracowni psychologicznej.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!