Opracowując procedury mycia i dezynfekcji w szpitalu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że czynności te powinny być przeprowadzane rzetelnie, zgodnie z wiedzą personelu medycznego w tym zakresie. Sprawdź, czego nie można pominąć, przygotowując procedury mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych.
Środowisko podmiotów leczniczych podlega procesom zanieczyszczenia w sposób naturalny (np. cząstki aerozolu biologicznego), a także przez prowadzone procesy diagnostyczne i lecznicze (np. zanieczyszczenie powierzchni sprzętu medycznego).
Zabrudzenia powierzchni w postaci płynów ustrojowych, wszelkiego rodzaju wydzielin stanowią wspaniałe środowisko dla drobnoustrojów, które mogą dzięki temu zachowywać o wiele dłużej zdolność do zakażania. Wirus SARS-CoV-2 może przetrwać na powierzchniach płaskich od kilku godzin do kilkunastu dni, w zależności od ich rodzaju, wilgotności oraz temperatury.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Przedmioty używane przez pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie COVID-19 być źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać procedury ich dezynfekcji. Procedura określa te zasady.
Właściwe czyszczenie i dezynfekcja tkanin jest jedną ze skutecznych i jednocześnie najtańszych metod walki z zakażeniami SARS-CoV-2, skutecznie zmniejsza liczbę przypadków zakażenia drobnoustrojami w szpitalach i w przychodniach zarówno wśród personelu medycznego podczas wykonywania czynności przy pacjencie z COVID-19, jak i pacjentów.
Rozprzestrzenianie się koronawirusa w powietrzu odbywa się za pomocą cząsteczek aerozolu o średnicy poniżej 5 μm, np. podczas komunikacji werbalnej. Czas utrzymywania się tych cząsteczek w zamkniętych pomieszczeniach jest długi i średnio wynosi około 12 godzin. W związku z tym inne osoby przebywające w takim miejscu są narażone na różne infekcje, w tym SARS-CoV-2.
Celem procedury jest opracowanie standardów dezynfekcji powietrza w przychodniach/gabinetach lekarskich w walce z SARS-CoV-2.
W placówce medycznej należy wdrożyć procedury czyszczenia i dezynfekcji, w których trzeba uwzględnić szczególne środki ostrożności dla wspólnych obszarów.
Należy także opracować procedurę zapewniająca spójność mycia i dezynfekcji we wszystkich obszarach, również tych wymagających szczególnej uwagi, takich jak poręcze schodowe, klamki, uchwyty do kuchenek mikrofalowych, komputery, klawiatury, wyłączniki, przyciski i wspólnie używane narzędzia.
Każdorazowo podczas uzupełnienia płynu w dozowniku osoba wykonująca procedurę czyści elementy dozownika przytwierdzone na stałe za pomocą środków myjących, a następnie środków dezynfekcyjnych.
Celem procedury jest zachowanie w należytym stanie elementów wymiennych wielorazowego użytku dozowników do płynów do higieny i dezynfekcji rąk.
Kierownik placówki ma obowiązek wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przygotowanie i przechowywanie płynu do dezynfekcji oraz elementów wymiennych dozowników do płynów do higieny i dezynfekcji rąk.
Celem procedury jest określenie zasad tych czynności tak, aby płyn do dezynfekcji był dostępny i aby zapewnić jego odpowiedni zapas w placówce medycznej, a także kontrolować datę przydatności.
Kierownik placówki powinien wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przygotowanie płynów do dezynfekcji i higieny rąk oraz uzupełniania dozowników.
Celem procedury jest określenie zasad właściwego i bezpiecznego przygotowania płynów do dezynfekcji i higieny rąk do użycia.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!