leki

Rząd przyjął Politykę lekową 2018-2022

W „Polityce lekowej państwa” określono priorytety działań rządu dotyczące gospodarowania lekami w latach 2018-2022.

Polityka lekowa państwa ma przede wszystkim zapewnić pacjentom szeroki dostęp do skutecznych i bezpiecznych leków oraz przejrzystego i racjonalnie działającego systemu ich refundacji.

Cele strategiczne polityki lekowej państwa to:

  • zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne przez skuteczne działania profilaktyczne;
  • zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, dostępnych w odpowiednim miejscu i czasie;
  • stałe poprawianie zdrowia obywateli dzięki optymalizacji wydatków publicznych na leczenie, co umożliwi dostęp do skutecznych i bezpiecznych terapii większej liczbie pacjentów;
  • wzmacnianie i sukcesywny rozwój potencjału sektora farmaceutycznego w Polsce;
  • uzyskiwanie najlepszego efektu zdrowotnego dzięki prowadzeniu leczenia farmakologicznego opartego na badaniach naukowych i wytycznych klinicznych,
  • systematyczne podnoszenie efektywności systemu ochrony zdrowia w Polsce, także dzięki coraz szerszemu wykorzystywaniu rozwiązań informatycznych.

Z dokumentu wynika, że ze względu na starzenie się społeczeństwa poważnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia w nadchodzących latach będzie rosnące zapotrzebowanie na leki służące do leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworowych. Innym zagadnieniem wymagającym szczególnej uwagi jest prewencja związana z upowszechnianiem szczepień ochronnych.

Rząd podejmuje wszelkie konieczne działania, aby realizowana polityka lekowa państwa była spójna z międzynarodowymi rekomendacjami, które mówią o konieczności zapewnienia każdemu człowiekowi prawa do leczenia. Polityka lekowa ma również  istotny wymiar gospodarczy ze względu na ważną rolę przemysłu farmaceutycznego, ale jej nadrzędną rolą jest dążenie do poprawy długości życia i stanu zdrowia obywateli.

Projekt wykazu leków, które będą mogły ordynować pielęgniarki i położne

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wykazu wyrobów medycznych i wykazu badań diagnostycznych.

Wykaz substancji czynnych przypisany został do wyodrębnionych grup leków, według podstawowego zastosowania wraz z określeniem postaci i drogi podania, bez podawania ich nazw handlowych. Ma to na celu uniknięcie konieczności okresowego nowelizowania przedmiotowego rozporządzenia, w związku z cyklicznymi zmianami obwieszczenia ministra zdrowia dotyczącego wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W załączniku nr 1 do rozporządzenia wymieniono 17 grup produktów leczniczych zawierających substancje czynne. Do samodzielnej ordynacji przez pielęgniarki i położne wskazano między innymi grupy leków przeciwwymiotnych, przeciwzakaźnych do stosowania miejscowego, ginekologicznych leków przeciwzakaźnych, grupy leków stosowanych w niedokrwistości, leki przeciwbólowe, środki znieczulające działające miejscowo czy witaminy oraz płyny infuzyjne.

W załączniku nr 2 do projektowanego rozporządzenia określono między innymi wykaz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Obejmuje on między innymi wybraną grupę środków spożywczych do stosowania żywieniowego w określonych stanach klinicznych. Załącznik nr 3 do projektowanego rozporządzenia określa wykaz wyrobów medycznych, na które recepty i zlecenia będą mogły wystawiać pielęgniarki i położne. Załącznik nr 4 zawiera wykaz 10 rodzajów badań diagnostycznych obejmujących 29 badań diagnostycznych, na które pielęgniarka i położna będą mogły wystawiać skierowania.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera