Dzięki udziałowi w szkoleniu zrozumiesz, jak skutecznie wdrożyć wewnętrzny system zarządzania jakością w placówkach medycznych mających umowy z NFZ. W trakcie szkolenia omówimy zasady monitorowania zdarzeń niepożądanych, ich analizę oraz wprowadzanie działań naprawczych. Dowiesz się, jakie wymagania musi spełnić placówka, aby system działał zgodnie z przepisami oraz jak przeprowadzać regularne audyty wewnętrzne. Przeanalizujemy także strategie zarządzania ryzykiem i wskaźniki jakości, co pozwoli Ci na skuteczne zarządzanie procesami w Twojej placówce.
Jakość powinna wpisywać się w strategię każdej placówki medycznej. Punktem wyjścia do poprawy jakości usług medycznych może być kilka istotnych usprawnień. Zobacz, jakie proste działania warto podjąć już teraz.
Zastosowanie zarządzania ryzykiem w normach ISO rozszerza realizację procesów w placówce o bieżące monitorowanie możliwości wystąpienia potencjalnego ryzyka oraz jest elementem podświadomego prowadzenia rutynowych działań prewencyjnych. Zapobiegają one pojawieniu się i eskalacji zagrożenia.
Do 30 czerwca 2024 r. wszystkie podmioty lecznicze współpracujące z Narodowym Funduszem Zdrowia muszą wdrożyć system zarządzania jakością i bezpieczeństwem. System nie tylko umożliwia monitorowanie zdarzeń niepożądanych i identyfikację ryzyka, lecz także obejmuje regularne szkolenia personelu oraz badania satysfakcji pacjentów. Dowiedz się więcej!
Współczesne definicje „jakości” kładą szczególny nacisk na jej aspekty społeczne oraz właściwości użytkowe. Wysoka jakość oferowanych świadczeń ma szczególne znaczenie w obszarze usług zdrowotnych, ponieważ może przekładać się bezpośrednio na efekt ich udzielania (poprawa bądź pogorszenie stanu zdrowia pacjenta). Jak kształtuje się pojęcie jakości w systemie ochrony zdrowia?
Udzielając świadczeń zdrowotnych w placówce medycznej, nie możesz zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej jakości. Oprócz ustawowych wytycznych, powinieneś opracować i stosować procedury. Sprawdź, co może Ci w tym pomóc.
Co prawda większość organizacji zaczyna myśleć o wdrożeniu ISO dopiero w momencie, gdy zaczynają wymagać tego zleceniodawcy czy potencjalni zleceniodawcy, ale są też podmioty medyczne, które nie czekają, aż pojawią się problemy. Sprawdź, dlaczego jakość to wartość strategiczna i jak ją wykorzystać w budowie przewagi konkurencyjnej.
Zarządzanie jakością w placówce medycznej nierozerwalnie wiąże się z określeniem wyraźnych celów jakościowych, a następnie kontrolą ich realizacji. Jeśli myślisz poważnie o jakości, nie możesz jedynie „kupić” sobie certyfikatu jakości. Dowiedz się, jak szukać odpowiedzi na pytanie, czym jest jakość, w jaki sposób zapewnić tę jakość, jakim kosztem i jaki efekt tych działań będzie zadowalający?
Mimo różnych aktów prawnych poruszających tematykę jakości usług zdrowotnych trudno jest znaleźć jeden, który w sposób kompleksowy regulowałby tę problematykę. Zgodnie z planami takim dokumentem ma być ustawa o jakości w ochronie zdrowia, która od kilku lat jest jednak w fazie projektu i nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie nabierze ostatecznego kształtu.
Przystępując do wdrożenia systemu zarządzania w placówce medycznej, czy to samodzielnie, czy przy współudziale konsultanta, warto w pierwszej kolejności opracować harmonogram wdrożenia.
Ocena jakości usług medycznych jest prowadzona przy użyciu wskaźników i kryteriów odnoszących się do określonych standardów. Wskaźniki jakości w ochronie zdrowia obrazują, w jakim stopniu zalecany standard jest osiągany i realizowany w placówce medycznej.
Decyzja o wdrożeniu systemu zarządzania wg ISO w placówce medycznej jest jednym z kluczowych elementów procesu wdrożenia systemu zarządzania. Żeby jednak wdrożenie spełniło oczekiwania i przyniosło organizacji wartość dodaną w postaci skutecznego i „łatwego w obsłudze” systemu, musi ono być wpierw odpowiednio zaprojektowane.
Systemy zarządzania w placówkach medycznych przyczyniają się do poprawy jakości, bezpieczeństwa, przewidywalności procesów czy większego zadowolenia pacjenta. Są także narzędziem do efektywnego zarządzania kosztami, jakie generują.
Porównanie wymagań między ISO 9001:2015 a akredytacją ministra zdrowia wg standardów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Koszty uzyskania akredytacji ministra zdrowia są określane na etapie oceny zgodności z wymaganiami akredytacyjnymi i tworzenia harmonogramu działań dostosowawczych.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!