Jak placówki medyczne powinny rejestrować kody UDI

/appFiles/site_102/images/autor/O5IVvXngsR0P1d4.jpeg

Autor: Anna Gawrońska

Dodano: 26 lipca 2022
Jak placówki medyczne powinny rejestrować kody UDI

Zgodnie z nowymi wymogami prawnymi placówki medyczne mają obowiązek przechowywania kodów UDI wybranych wyrobów medycznych w postaci elektronicznej. Sprawdź, w jakiej sytuacji należy to robić i jakich wyrobów to dotyczy.

  • Istnieją dobre praktyki w zakresie stosowana kodów UDI w innych branżach. Takim mechanizmem jest skanowanie kodów kreskowych, czyli pozyskiwanie danych z oznaczeń kodowych wprowadzanych przez producentów wyrobów medycznych.

  • Pozwala to na automatyczne rejestrowanie określonych czynności procesowych w czasie rzeczywistym. Zamiast wpisywać dane o produktach ręcznie, w tzw. wolnej chwili, pozyskujemy te dane z kodów kreskowych (1D lub 2D) tu i teraz. Trzeba pamiętać, że ten mechanizm zadziała tylko wtedy, gdy mamy odpowiedni system teleinformatyczny i sprzęt. Należy też pamiętać o stosowaniu standardów interoperacyjności.

  • Zakres danych uwzględnianych w postaci zakodowanej różni się w zależności o klasy wyrobu medycznego, jak również innych kryteriów (tj. np. kanału dystrybucji).

  • Czytaj więcej na temat sprzętu i oprogramowania dla placówek medycznych  w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.