W jakich sytuacjach można kierować pacjentów z AOS na zabieg operacyjny po diagnostyce wstępnej?

/appFiles/site_102/images/autor/H8he64BYdmP7fIK.jpeg

Autor: Wojciech Haniszewski

Dodano: 24 marca 2015

Okoliczność ta nie została uregulowana w nowelizacji z 22 lipca 2014 r. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ani rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Dlatego należy sięgnąć do załącznika nr 5c do zarządzenia nr 79/2014/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 5 grudnia 2014 r.

Wynika z niego, że w przypadku niektórych nowotworów (jąder, jajników i jajowodów, centralnego układu nerwowego oraz u dzieci) określone zostały jedynie pakiety wstępnej diagnostyki onkologicznej, których zakończenie następuje z rozpoznaniem podejrzenia nowotworu. Następnie świadczeniobiorca zostaje przekierowany do szpitala na wykonanie zabiegu operacyjnego. Rozliczenie takiej hospitalizacji następuje w ramach pakietu onkologicznego. Potwierdza to komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia z 14 stycznia 2015 r.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

W pozostałych przypadkach, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie biopsji w warunkach poradni specjalistycznej, pacjent kierowany jest przez lekarza AOS – w ramach zwykłego skierowania – do szpitala na wykonanie procedury pobrania materiału celem rozpoznania histopatologicznego. Z wynikiem hist-pat pacjent wraca do ambulatoryjnej poradni specjalistycznej na dokończenie diagnostyki wstępnej (jeśli ma kartę DiLO), wskazującej rozpoznanie nowotworu złośliwego lub go wykluczającej. Potwierdza to stanowisko dostępne na stronie internetowej mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Autor: Wojciech Haniszewski diagnostyka, ambulatoryjna opieka specjalistyczna 
Słowa kluczowe:
AOS

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »