Kuchnia szpitalna – jakie musi spełniać wymogi

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 18 lipca 2022
Dokument archiwalny
Kuchnia szpitalna – jakie musi spełniać wymogi

Kuchnia szpitalna może być zlokalizowana zarówno w zewnętrznym budynku, jak i we wspólnym. W tym drugim przypadku tylko pod warunkiem braku bezpośrednich uciążliwości, w tym zapachów i hałasu. Niezależnie od położenia potrzebn a jest także w pełni bezkolizyjna obsługa, na przykład za pośrednictwem dedykowanego korytarza. Jakie jeszcze wymogi musi spełnić to pomieszczenie? Wyjaśniamy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Niezbędne strefy w kuchni szpitalnej

Każda kuchnia szpitalna musi być podzielona na wyraźne strefy w których odbywają się konkretne procesy związane z przygotowywaniem potraw, składowaniem składników oraz myciem naczyń. Niezbędne jest osobne pomieszczenie lub ich kilka, których przeznaczeniem jest magazynowanie produktów do przygotowania dań dla pacjentów. W skład takiego pomieszczenia wchodzi chłodne miejsce do przechowywania produktów niewymagających niskich temperatur oraz osobna, zamknięta szczelnie przestrzeń typu chłodnia.

Należy także zwrócić uwagę na to, że muszą istnieć także dwa osobne strefy w których dochodzi do obróbki wstępnej brudnych oraz czystych produktów. W tym pierwszym przypadku są to najczęściej warzywa okopowe, np. ziemniaki, marchew itp. Obróbka czysta produktów to po prostu kolejny etap związany z ich krojeniem i siekaniem. Zaraz obok powinna znaleźć się strefa obróbki termicznej i schładzania. Ostatnim etapem jest miejsce ekspedycji posiłków, a więc wydawanie ich na tace do transportu. Powracające ze szpitala brudne naczynia muszą trafić do oddzielnej strefy centralnego mycia. W każdej kuchni szpitalnej musi także znaleźć się osobna przestrzeń, a najlepiej kompleks kilku pomieszczeń administracyjno-socjalnych w którym znaleźć się musi jadalnia personelu, ubikacje i szatnie.

Więcej ciekawych informacji można znaleźć także na stronie https://www.morele.net/.

Wyposażenie kuchni szpitalnej

Przestrzenie kuchni szpitalnej powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić łatwe utrzymanie czystości oraz wysoką higienę. Z tego względu niezbędna jest odpowiednia ilość umywalek, które służą do mycia rąk. Musi być tam mydło, środki do dezynfekcji, przybory do suszenia rąk oraz ciepła woda. Zalecane jest to, aby w wymaganych strefach znalazły się osobne zlewozmywaki, które służą tylko i wyłącznie do mycia żywności.

Ze względu na duże potrzeby szpitalne należy zadbać o dobry i wytrzymały sprzęt służący do obróbki produktów spożywczych. W zalecany skład wyposażenia kuchni szpitalnej wchodzi między innymi maszyna do mielenia i siekania mięsa, uniwersalny robot kuchenny, szatkownica, rozdrabniarka i krajalnica do wędlin oraz serów.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.morele.net/.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy