Organizacja pracy przychodni w czasie szczepień przeciwko COVID-19

/appFiles/site_102/images/autor/U2rwd4IYfQLvSzD.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 15 marca 2021
Organizacja pracy przychodni w czasie szczepień przeciwko COVID-19

Placówki medyczne rozpoczęły realizację szczepień przeciwko COVID-19. Pojawiły się jednak pytania o sposób organizacji szczepień, m.in. jak powinna wyglądać praca przychodni w czasie szczepień przeciwko COVID-19. Poznaj kluczowe zasady tych działań i przygotuj punkt szczepień do realizacji szczepień.

Szczepieniami ochronnymi przeciwko COVID-19 są objęte osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18. rok życia, nieszczepione lub niemające udokumentowanego zakończonego szczepienia – zgodnie z kolejnością ustaloną przez ministra zdrowia, z uwzględnieniem takich kryteriów, jak wiek, choroby współistniejące czy grupa zawodowa.

Proces umawiania szczepień ma być koordynowany centralnie, w ramach systemu e-rejestracji, zintegrowanego z platformą P1. Pacjent będzie mógł umówić się za pośrednictwem infolinii, przez Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki ochrony zdrowia, a także bezpośrednio w punkcie szczepień.

W każdym punkcie szczepień muszą być standardowe lodówki do przechowywania szczepionek w monitorowanej temperaturze 2–8°C.

Do umówienia wystarczy podanie danych osobowych. Na ich podstawie będzie automatycznie wygenerowane e-skierowanie ważne 60 dni. Po zarezerwowaniu wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, a na dzień przed ponowny SMS z przypomnieniem.

Szczepienia umawiane są na dosyć odległe terminy. Nie każdy pacjent pamięta czy dba o odwołanie wizyty, na którą nie może się stawić. W celu ograniczenia ryzyka niewykorzystania szczepionek wskazane byłoby, aby świadczeniodawcy aktywnie monitorowali terminarz szczepień. W miarę posiadanych możliwości powinni potwierdzać stawiennictwo pacjenta w danym terminie oraz mieć przygotowaną listę pacjentów rezerwowych, na wypadek nieobecności albo nieprzejścia pozytywnie badania kwalifikacyjnego przez pacjenta z listy podstawowej.

Szczepienia powinny być wykonywane zasadniczo w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych. Jednak w przypadkach uzasadnionych efektywnością, wykonanie szczepienia może się odbyć także w innych pomieszczeniach spełniających wymagania higienicznosanitarne do wykonywania szczepień. Może to być miejsce pobytu pacjenta, jeżeli jego stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do placówki.

Zaopatrzenie w szczepionki ma się odbywać na podstawie zamówień składanych w specjalnym systemie informatycznym. Umożliwia on monitorowanie zamówień i sprawdzanie stanu realizacji dostaw. Dostawy będą realizowane w partiach przewidzianych na kilka dni. Po to, aby minimalizować ryzyko strat szczepionek w związku z ich niewłaściwym przechowywaniem lub niewykorzystaniem.

Pozostało jeszcze 57 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.