Jakie prawa ma pacjent chory psychicznie

Umieszczenie osoby z zaburzeniami psychicznymi bez jej zgody w szpitalu psychiatrycznym to głęboka ingerencja w podstawowe prawa jednostki, takie jak wolność, prawo decydowania o sobie, w tym podejmowania leczenia, jak i wyboru świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz sięgnąć po ten środek.
- Zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa.
- Przy wyborze rodzaju i metod postępowania leczniczego bierze się pod uwagę nie tylko cele zdrowotne, lecz także interesy i inne dobra osobiste osoby z zaburzeniami psychicznymi, dąży się do osiągnięcia poprawy stanu zdrowia w sposób najmniej dla tej osoby uciążliwy.
- Oznacza to, że przymusowe leczenie szpitalne stanowi ostateczny środek. Tak wynika z ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.
- Zobacz też:
- Trudny pacjent – co może zrobić personel medyczny»
- Jak umiejętnie postępować z agresywnym pacjentem»
- Czy można odmówić leczenia agresywnego pacjenta»
- Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.