Witamina B12 – kiedy wzrasta ryzyko niedoboru? Sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka!

/appFiles/site_102/images/autor/Od5op983jAFRzZQ.jpeg

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 4 sierpnia 2022
Dokument archiwalny
Witamina B12 – kiedy wzrasta ryzyko niedoboru? Sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka!

Co daje witamina B12? To jeden z istotnych w organizmie człowieka składników. Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, a także jest związana z układem nerwowym, metylacją DNA i przemianami metabolicznymi. U osób, które odżywiają się standardowo, jej poziom zazwyczaj jest w normie, jednak grupy ryzyka niedoboru są dość liczne. Sprawdź, czy może dotyczyć cię ryzyko niedoboru witaminy B12.

ARTYKUŁ PARTNERA

Na co wpływa witamina B12?

Wiele osób zastanawia się, jakie działanie ma witamina B12, skoro jest tak ważna dla człowieka. Przede wszystkim bierze udział w regulacji produkcji czerwonych krwinek. Dzięki niej możliwe jest także syntetyzowanie kwasów nukleinowych oraz hamowanie ekspresji nieprawidłowych genów. Witamina ta wspiera również zdrowie psychiczne. Wpływa m.in. na sprawność uczenia się, zdolności poznawcze i koncentrację.

Gdzie znajduje się witamina B12?

Witamina B12 występuje przeważnie w produktach odzwierzęcych. Jej największe stężenia znajdziemy w mięsie, jajach oraz rybach, a także przetworach mlecznych. Śladowe ilości są również w grzybach. Obecnie coraz częściej fortyfikuje się nią produkty dedykowane weganom np. jogurty czy mleka roślinne. Nierzadko można znaleźć ją również w napojach dla sportowców, którzy mają większe zapotrzebowanie na niektóre witaminy, w tym B12, oraz w żywności dedykowanej dzieciom np. w płatkach śniadaniowych.

W jaki jeszcze sposób można dostarczać witaminę B12?

Witaminę B12 produkuje się w formie suplementów diety, które można znaleźć przykładowo w asortymencie marki Mito-Pharma. Ponieważ rozpuszcza się w wodzie, nie trzeba się martwić o spożywanie tej witaminy jednocześnie z tłuszczami, jak to ma miejsce w przypadku suplementacji niektórych innych witamin. Należy jednak uważnie sprawdzać składy produktów, gdyż witamina B12 często jest łączona z innymi witaminami z grupy B, a czasami również A, D, E czy K, które to – dla ich prawidłowego wchłaniania – należy już łączyć z tłuszczami.

Niedobór witaminy B12 – z czym się wiąże?

Niedobór witaminy B12 może powodować niedokrwistość, popularnie nazywaną również anemią. Zaburzenie to wiąże się między innymi z uczuciem zmęczenia, osłabieniem, omdleniami oraz bladą skórą. Osoby, które cierpią na niedobory witaminy B12, skarżą się na nieustanne zmęczenie, osłabienie, mrowienie kończyn, zawroty głowy, problemy z prawidłowym widzeniem oraz zaburzenia nastroju. Niedobory szczególnie niebezpieczne mogą być u dzieci, ponieważ czasami wiążą się z zaburzeniami rozwojowymi.

Kogo dotyczą niedobory witaminy B12?

Zbyt mała ilość witaminy B12 dotyczy najczęściej osób:

  • na diecie wegańskiej, które nie suplementują witaminy B12,
  • cierpiących na zaburzenia wchłaniania,
  • z chorymi przewlekle jelitami lub po operacjach i zabiegach w ich obrębie,
  • starszych, chorujących i przyjmujących niektóre leki.

Jeśli nie mamy pewności, czy niedobory dotyczą również nas, warto przeprowadzić badania krwi z oznaczeniem stężenia witaminy B12 i dowiedzieć się, czy jej ilość obecna w naszym organizmie mieści się w normie.

Czy nadmiar witaminy B12 jest możliwy?

Witamina B12 w nadmiarze zasadniczo nie jest toksyczna, ale długotrwałe stosowanie suplementacji, szczególnie niezgodnie z zaleceniami producentów może wywoływać objawy uczuleniowe u niektórych osób. W sytuacjach wyjątkowych odnotowano również krwotoki z nosa po zastosowaniu znacznych dawek witaminy B12. Jeśli jednak przestrzegamy dziennego zapotrzebowania na ten związek, nadmiar witaminy B12 nam nie grozi.

Słowa kluczowe:
witamina B12

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy