Do 12 grudnia konsultacje projektu zarządzenia NFZ w sprawie opieki koordynowanej

Dodano: 29 listopada 2016

Do konsultacji trafił projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów przez podmioty, które realizują świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

W projekcie wprowadzono do rozliczania koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III). W ramach tej opieki szczególną pomoc powinny uzyskać kobiety w przypadku prenatalnego zdiagnozowania wad rozwojowych płodu, ciężkich chorób płodu oraz w sytuacji niepowodzenia położniczego. Akcent położono dodatkowo na pomoc psychologiczną.

Istotnym elementem zarządzenia jest także wprowadzenie odrębnego świadczenia - dziecięcej opieki koordynowanej (DOK). Jest to świadczenie, które pozwoli sfinansować zintegrowaną opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną - zgodnie z indywidualnymi wskazaniami - oraz programy rehabilitacyjne dla tych dzieci.

Dotyczy ono dzieci do ukończenia 3 roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Świadczenie dotyczy także noworodków urodzonych przedwcześnie z ciąży o czasie trwania poniżej 33 tygodni, klasyfikowanych jako noworodki VLBW (z ang. very low birth weight).

Uwagi do projektu zarządzenia można zgłaszać do 12 grudnia 2016 r.

Słowa kluczowe:
opieka koordynowana

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »