Konsultacje medyczne online naruszają zbiorowe prawa pacjentów

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 10 października 2023

Placówki medyczne, które umożliwiają szybkie konsultacje lekarskie przez Internet, w tym wystawiają e-recepty na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, mogą naruszać zbiorowe prawa pacjentów.

Naruszenia praw pacjentów: placówki medyczne a konsultacje online

Rzecznik Praw Pacjenta wydał już 9 decyzji, w których stwierdzono naruszenia zbiorowych praw pacjentów przez placówki medyczne. Dotyczyły one tych placówek, które oferują konsultacje lekarskie przez Internet i umożliwiają pacjentom uzyskanie e-recepty jedynie na podstawie wypełnianej online ankiety.

Obowiązek staranności w placówkach medycznych

Zgodnie z przepisami placówki medyczne mają obowiązek świadczenia usług zdrowotnych z najwyższą starannością. To oznacza, że ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów, co powinno być priorytetem dla każdej takiej placówki.

Badanie pacjenta: klucz do skutecznego leczenia

Warto podkreślić, że lekarz musi dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta. Obejmuje to ustalenie problemu zdrowotnego, odpowiednie leczenie, w tym przepisanie leków i wystawienie recepty. Wszystkie te działania powinny być poprzedzone rzetelnym badaniem pacjenta. Badanie to może być również przeprowadzone na odległość, korzystając z systemów teleinformatycznych lub środków komunikacji, takich jak teleporada. W omawianych przypadkach, wypełnienie i przesłanie ankiety online przez pacjenta nie stanowi wystarczającego badania do oceny stanu zdrowia i wystawienia recepty przez lekarza.

Ostrzeżenie od Rzecznika Praw Pacjenta

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, wyraźnie podkreśla, że wypełnienie ankiety medycznej i jej późniejsza weryfikacja przez lekarza nie jest równoznaczna z przeprowadzeniem pełnego badania. Ankieta nie może stanowić jedynego źródła informacji, na podstawie którego lekarz dokonuje diagnozy i ocenia stan zdrowia pacjenta.

Placówki medyczne zostały zobowiązane do zaprzestania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. W przypadku braku dostosowania się do tych decyzji, Rzecznik Praw Pacjenta może nałożyć na nie kary pieniężne, które mogą wynosić nawet do 500 tysięcy złotych.

Ochrona praw pacjentów: regulacje prawne

- Regulacje prawne mają na celu zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa oraz skutecznego leczenia pod nadzorem lekarza, który to nadzór nie może być jedynie formalnością. Warto podkreślić, że chodzi tu przede wszystkim o odpowiedzialne stosowanie leków na receptę, które potencjalnie mogą wywoływać poważne skutki uboczne. Należy unikać narażania pacjentów na nieuzasadnione ryzyko – zaznacza Bartłomiej Chmielowiec.

Kolejne postępowania Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta obecnie prowadzi siedem kolejnych postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, dotyczących podobnych kwestii. Oczekuje się, że te sprawy zostaną zakończone w najbliższym czasie.

Słowa kluczowe:
prawa pacjentateleporady

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy