Przygotowanie podmiotów leczniczych na sytuacje kryzysowe. Jest projekt rozporządzenia!

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 10 października 2023

Trwają prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącym przygotowania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa, który ma zastąpić poprzednie rozporządzenie z 2012 roku. Jego celem jest aktualizacja i uporządkowanie istniejącego stanu prawnego w zakresie przygotowań podmiotów leczniczych do działania w sytuacjach kryzysowych.

Główne punkty projektu dotyczącego przygotowania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa

Projekt jest odpowiedzią na upoważnienie zawarte w ustawie z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Zastępuje on rozporządzenie z 27 czerwca 2012 r., które opierało się na ustawie z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt ma na celu regulację przygotowań obronnych z wykorzystaniem podmiotów leczniczych jako kluczowego elementu systemu obronności państwa.

Co zmienia projekt w zakresie planowanych i realizowanych działań na potrzeby obronne państwa

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów wprowadza zmiany oparte na wieloletnich doświadczeniach organów administracji publicznej i podmiotów leczniczych. Chodzi o usprawnienie działań planowanych i realizowanych na potrzeby obronne państwa.

Merytoryczne regulacje w projekcie są zbliżone do poprzednich, ale dodatkowo uwzględniają przygotowania realizowane przez zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze.

Projekt wskazuje odpowiednie organy do organizacji, nakładania, nadzorowania i kontroli zadań obronnych. Podmioty lecznicze nadzorowane przez różne ministerstwa działają w ramach planowania operacyjnego prowadzonego przez te organy.

W projekcie opisano warunki i sposób realizacji zadań obronnych przez różne grupy podmiotów leczniczych. Wskazano również zakres wykonywanych przedsięwzięć, takich jak przygotowanie szpitali do zwiększonego udzielania świadczeń czy planowanie zabezpieczenia krwi przez regionalne centra krwiodawstwa.

Plany na potrzeby obronne państwa

Jak czytamy w uzasadnieniu, w projekcie przyjęto, że w ramach przygotowania do realizacji zadań na poszczególnych szczeblach organizacji i nakładania zadań zostaną opracowane odpowiednie plany na potrzeby obronne państwa, tj.:

  • udzielania świadczeń szpitalnych,
  • organizacji i funkcjonowania zastępczych miejsc szpitalnych,
  • udzielania świadczeń zdrowotnych na potrzeby systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym,
  • funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego,
  • funkcjonowania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego,
  • funkcjonowania regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa,
  • funkcjonowania stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Ochrona informacji związanych z planowaniem zadań obronnych

Dokumentacja związana z planowaniem zadań obronnych ma charakter tajny i nie będzie udostępniana publicznie. Wprowadzono również przepisy dotyczące obowiązywania planów sporządzonych na podstawie dotychczasowych przepisów.

Projekt podkreśla, że głównym celem jest zapewnienie skutecznej obrony państwa w sytuacjach kryzysowych, z uwzględnieniem najnowszych doświadczeń i potrzeb.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy