Nowe zasady realizacji umów na rehabilitację leczniczą oraz leczenie osób w śpiączce

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 24 września 2024

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wprowadził zmiany w zasadach dotyczących umów na świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz leczenia dzieci i dorosłych ze śpiączką. Nowe przepisy ujęto w zarządzeniu nr 94/2024/DSOZ, które zmienia wcześniejsze wytyczne zawarte w zarządzeniu nr 195/2020/DSOZ. Celem tych modyfikacji jest dostosowanie procedur oraz ujednolicenie raportowania dotyczącego personelu realizującego świadczenia.

Personel realizujący świadczenia – nowe wymogi raportowania

Jedną z istotnych zmian wprowadzonych w nowym zarządzeniu jest obowiązek szczegółowego raportowania personelu realizującego świadczenia. Zgodnie z nowym punktem wprowadzonym do § 2 ust. 13 świadczeniodawcy są zobowiązani do wskazania w raportach statystycznych dokładnych informacji dotyczących personelu, który bezpośrednio udziela świadczeń. Informacje te muszą być uwzględnione zarówno w przypadku fizjoterapii ambulatoryjnej, jak i domowej.

Zmiany w zasadach sprawozdawczości dla świadczeń rehabilitacyjnych

Kolejna zmiana dotyczy obowiązków sprawozdawczych związanych z rozpoczęciem i zakończeniem świadczeń dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wprowadzono nowy obowiązek sprawozdawania statystycznego produktów związanych z rozpoczęciem oraz zakończeniem realizacji świadczeń. Celem tych zmian jest ułatwienie świadczeniodawcom weryfikacji, czy dany pacjent nie korzysta jednocześnie z analogicznych świadczeń w innym ośrodku.

Zasady dotyczące żywienia dojelitowego i pozajelitowego w ramach rehabilitacji

Nowe przepisy wprowadzone w zarządzeniu nr 94/2024/DSOZ dopuszczają łączne rozliczanie świadczeń związanych z żywieniem pozajelitowym oraz dojelitowym z rehabilitacją realizowaną w warunkach stacjonarnych. Świadczeniodawcy są zobowiązani do prowadzenia dodatkowej dokumentacji w tym zakresie oraz do dołączania jej do historii choroby pacjenta. Zarządzenie wprowadza również obowiązek kwalifikowania pacjentów do leczenia żywieniowego w przypadku, gdy ich stan tego wymaga, oraz raportowania tych kwalifikacji zgodnie z załączonymi wzorami dokumentacji.

Nowe zasady rozliczania świadczeń fizjoterapeutycznych

Zarządzenie wprowadza także precyzyjne regulacje dotyczące rozliczania świadczeń w przypadku fizjoterapii ogólnoustrojowej, ambulatoryjnej oraz realizowanej w warunkach domowych. Nowe przepisy zabraniają jednoczesnego rozliczania tych świadczeń w różnych podmiotach leczniczych lub w innych zakresach. Nie jest możliwe rozliczanie świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej w tym samym czasie, gdy pacjent korzysta z rehabilitacji w ośrodku dziennym.

Konsekwencje nowych regulacji dla świadczeniodawców

Zmiany wprowadzone przez prezesa NFZ mają na celu zwiększenie transparentności oraz usprawnienie systemu rozliczeń świadczeń zdrowotnych. Świadczeniodawcy, którzy realizują świadczenia z zakresu rehabilitacji i leczenia osób w śpiączce, muszą dostosować swoje procedury do nowych wytycznych oraz szczegółowo raportować realizację świadczeń zgodnie z nowymi wzorami dokumentacji. Nowe przepisy przewidują okres przejściowy, do końca czerwca 2025 r., w którym rozliczanie świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej może odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Zarządzenie wchodzi w życie 24 października 2024 r.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy