Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

e-ZLA, e-recepty, e-skierowania

zwolnienie lekarskie

Kiedy i jak można przerwać zwolnienie lekarskie

Kiedy pacjent jest chory, a lekarz wystawia mu zwolnienie lekarskie, ma czas na regenerację. Czy i kiedy można przerwać takie zwolnienie? Sprawdź, co lekarz powinien wiedzieć o możliwości wcześniejszego powrotu do pracy pacjenta – od procedur do konsekwencji finansowych.

zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Zwolnienie lekarskie stanowi dowód okresu niezdolności do wykonywania pracy. Procedury związane z wystawianiem tego dokumentu są ściśle uregulowane, a jednym z przełomowych kroków w tym obszarze było wprowadzenie od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Poznaj szczegółowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich.

leki refundowane

Wystawianie e-recept podczas teleporad: ograniczenia i nadużycia a przyszłość systemu zdrowia

Czy pacjentowi można wystawić e-receptę na wszelkie rodzaje produktów leczniczych podczas teleporady? Czy są albo planowane będą jakieś ograniczenia w tym zakresie? W naszej przychodni ma odbyć się kontrola i chcemy się do niej przygotować.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

recepta

Najnowsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept

Nowe przepisy od 1 listopada 2023 r. zakazują recept papierowych na leki z substancjami odurzającymi i psychotropowymi. Co więcej, unikalne numery na receptach weterynaryjnych to krok w walce z fałszerstwami. Poznaj ważne zmiany dla placówek medycznych i sprawdź, jak dostosować się do przepisów.

błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

Jak eliminować błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

System teleinformatyczny do prowadzenia dokumentacji medycznej  powinien zapewniać integralność jej treści i metadanych, a także nie pozwalać na wprowadzanie zmian przez osoby nieuprawnione. Wprowadzanie zmian może odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach. Dowiedz się, jak unikać błędnych oznaczeń w EDM.

Lekarka tłumaczy coś pacjentowi

Identyfikacja pacjentów w szpitalach: nowe przepisy, opaski identyfikacyjne i bezpieczeństwo danych

Opaski identyfikacyjne w szpitalach. Temat znany i szeroko dyskutowany.  Dyskusję elektryzuje zwłaszcza fakt, że w opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw zgłoszonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości zawarto m.in. propozycję zmian identyfikacji hospitalizowanych pacjentów.

Podpis elektroniczny

tablet

Czy możliwe jest uzyskanie od pacjenta podpisu na tablecie

Mam program do obsługi gabinetu stomatologicznego, w którym jest możliwość podpisania przez pacjenta dokumentów za pomocą tabletu. Czy taki podpis będzie ważny i czy  będzie trzeba również mieć podpis w formie papierowej?

Podpis elektroniczny

Jaki podpis elektroniczny stosować w EDM

Rząd pracuje nad rozszerzeniem katalogu e-dokumentacji, obecnie jednak najwięcej wątpliwości budzi nie tyle sam fakt „przejś cia ” z dokumentacji w formie papierowej na EDM, co kwestie związane z podpisywaniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Czy każdy podpis elektroniczny będzie odpowiedni?

podpisywanie e-ZLA

Podpis elektroniczny czy certyfikat ZUS – jak podpisywać e-zwolnienia

Zaświadczenie lekarskie jest elektronicznym dokumentem uwierzytelnionym przez lekarza, który zalogował się do systemu. Od 23 października mogą go również wystawiać upoważnieni asystenci medyczni, zgłoszeni do Rejestru Asystentów Medycznych. Sprawdź, jak podpisywać e-ZLA?

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Jak właściwie udostępniać dokumentację medyczną

Udostępnianie dokumentacji medycznej uregulowano w przepisach dwojako, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z elektroniczną dokumentacją medyczną czy z pozostałą dokumentacją (prowadzoną w postaci elektronicznej lub jeszcze – wyjątkowo – w postaci papierowej). Oto szczegóły.

policja

Policja żąda dokumentacji medycznej: sprawdź, czy można ją udostępnić

Personel medyczny w placówkach ochrony zdrowia może spotkać się z sytuacją, w której policja będzie chciała uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, ponieważ dana osoba była leczona w placówce, a dokumenty te stanowią dowód w konkretnej sprawie. Pod jakimi warunkami można udostępnić taką dokumentację?

Dokumenty medyczne

Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej przez pracowników placówek medycznych i udzielanie przez nich informacji o stanie zdrowia rodzą wiele szczegółowych pytań i wątpliwości naszych Czytelników. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Przechowywanie i bezpieczeństwo dokumentacji

Dokumentacja medyczna

Jakie będą skutki dla placówki medycznej w przypadku utraty dokumentacji medycznej?

Przepisy RODO kategoryzują dane dotyczące zdrowia jako tzw. dane wrażliwe. Oznacza to, że podlegają szczególnej ochronie prawnej. Czym może skutkować utrata dokumentacji medycznej przez podmiot leczniczy?

644472028a084c993c5a9a4372e5082fe93edb4c-xlarge

Przechowywanie dokumentacji medycznej: jak zapewnić bezpieczeństwo

Dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w sposób zapewniający jej poufność, zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych oraz zniszczeniem lub zagubieniem. Jak spełnić warunki bezpieczeństwa przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej?

Dokumenty medyczne

Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej przez pracowników placówek medycznych i udzielanie przez nich informacji o stanie zdrowia rodzą wiele szczegółowych pytań i wątpliwości naszych Czytelników. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.