Placówki medyczne inwestują w remonty i dodatkowy sprzęt. Są to decyzje wymagające szczegółowej analizy opłacalności i ryzyka, zwłaszcza gdy nie ma gwarancji współpracy z NFZ. Sprawdź, jak optymalnie planować wydatki, aby uniknąć nietrafionych inwestycji.

Sprawozdania i plany finansowe

sprawozdanie

Jak poprawnie przygotować plan finansowy

Wciąż są jeszcze placówki medyczne, w których planowanie odbywa się centralnie, a prognozowane wartości opierają się na mechanizmie korygowania wartości poprzedniego roku o wskaźniki statystyczne, np. wartość inflacji. Sprawdź, co wpływa na skuteczność planowania finansowego.

plan finansowy SPZOZ

Plan finansowy – jakie elementy musi zawierać

Ustawa o działalności leczniczej nie reguluje kwestii terminu sporządzenia planu finansowego SPZOZ, stąd nie wiadomo czy dokument ten powinien powstać przed rozpoczęciem roku obrotowego, czy jego tworzenie może mieć charakter ciągły w trakcie roku. Poznaj najważniejsze zasady, które obowiązują kierownika zarządzającego SPZOZ w tym zakresie.

  Kto odpowiada za sprawozdanie finansowe SPZOZ

Kto odpowiada za sprawozdanie finansowe SPZOZ

Ustawa o działalności leczniczej nie nakłada na podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami, czyli SPZOZ, obowiązku powołania zastępcy kierownika SPZOZ. Niemniej jednak w statucie określ kwestie zastępstwa w sytuacji choroby, a osobę ustalona jako zastępcę jak najszybciej zgłoś do KRS. Sprawdź, jakie jeszcze masz obowiązki w tym zakresie.

Finansowanie działalności

Dotacja

NCBiR: Dotacje na badania związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19

Przedsiębiorcy i naukowcy, którzy prowadzą badania dotyczące diagnostyki, leczenia i przeciwdziałania chorobom wirusowym, mogą ubiegać się o dofinansowanie pomysłów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – konkurs 5/1.1.1/2020 Szybka Ścieżka-Koronawirusy. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek.

Finansowanie działalności

Jak sfinansować działalność własnej praktyki

Zarówno rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, jak i jej rozwój wymagają odpowiedniego zastrzyku gotówki. Na każdym etapie rozwoju niezbędny jest inny rodzaj wkładu i jego postać. Na co zwrócić uwagę, poszukując źródeł finansowania?

Kredyt w placówce medycznej

Kredyt podmiotu leczniczego – kto może przejąć

Podmiot leczniczy w formie spółki z o.o., w której stuprocentowym udziałowcem jest powiat, zaciągnął kredyt długoterminowy na rozszerzenie i prowadzenie działalności. Czy starosta może przejąć zobowiązanie, jeśli wysokość kontraktu z NFZ nie pozwala na spłatę zadłużenia?

Realizacja i kontrola inwestycji

kierownik budowy

Kiedy powołanie kierownika budowy jest obligatoryjne przy inwestycjach prowadzonych w placówkach

Menedżer placówki medycznej powinien dokładnie wiedzieć, jakie obowiązki powierzyć kierownikowi budowy, a także zadbać o to, aby generalny wykonawca złożył oświadczenie, że zna wszelkie normy techniczne dotyczące wznoszenia obiektów służącym opiece zdrowotnej. Co jeszcze zabezpieczy cię na ewentualność dochodzenia odszkodowania?

parking przy szpitalu

Tworzysz parking przy placówce medycznej – poznaj najważniejsze zasady

Jeśli parking ma dopiero powstać na terenie placówki medycznej lub będzie przebudowywany, konieczne jest uzyskanie pozwolenia budowlanego lub zgłoszenie inwestycji do właściwego starostwa. Natomiast instalacja szlabanów nie wymaga takich działań. Co jeszcze jest istotne przy prowadzeniu takiej inwestycji?

Fundusze na e-zdrowie

Dotacje unijne na e-zdrowie – sprawdź możliwości

Placówki medyczne czeka kolejne unijne rozdanie funduszy na e-zdrowie w ramach nowego rozdania budżetowego UE na lata 2021-2027. Sprawdź, o jakie środki będzie można się starać.

Zarządzanie finansami i podatki

Faktura

Faktura dla pacjenta za wykonane świadczenie – kiedy możesz ją wystawić

W przypadku udzielania świadczeń przez lekarza komercyjnie należy pamiętać, że świadczenia te mogą być udzielane poza godzinami dostępności świadczeń gwarantowanych – nie mogą więc kolidować z harmonogramem pracy świadczeniodawcy. Sprawdź, kiedy możesz udzielać świadczeń odpłatnie.

ZUS

Lekarz – przedsiębiorca złoży ZUS DRA w każdym miesiącu

Przesyłanie deklaracji rozliczeniowej do ZUS nie jest nowym obowiązkiem, jednak od 2022 roku dotyczy wszystkich podatników. Powoduje to, że lekarz – przedsiębiorca co miesiąc musi przekazać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz ZUS DRA. Oto szczegóły.

rachunek kosztów

Co musisz wiedzieć, zanim wdrożysz standard rachunku kosztów w placówce

Już ponad rok prawie 8 tys. podmiotów leczniczych w Polsce ma obowiązek wprowadzenia standardu rachunku kosztów. Wielu podmiotom nie udało się wciąż w pełni dostosować do tego wymogu ministra zdrowia. Sprawdź, co jest niezbędne we wprowadzeniu standardu rachunku kosztów?

Optymalizacja finansowa

1301477997d36a3711f094eae566f66730843540-small

Kiedy outsourcing się opłaca

Nie zawsze zmiana umów o pracę na umowy cywilnoprawne oznacza korzyści. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji trzeba szczegółowo przeanalizować kwestie finansowe i osobowe. Po nieudanym eksperymencie ze zlecaniem usług na zewnątrz trudno jest bowiem znaleźć i wyszkolić odpowiedniego specjalistę.

termomodernizacja

Termomodernizacja obniża koszty ogrzewania

Termomodernizacja, ze względu na możliwość ograniczenia kosztów placówki oraz emisji CO2 do atmosfery, będzie wciąż traktowana priorytetowo wśród programów inwestycyjnych, proponowanych przede wszystkim w ramach nowego rozdania programów norweskich i szwajcarskich.

obniżki wynagrodzeń

Przetrwać kryzys – obniżki wynagrodzeń

Żeby zbilansować wydatki i dochody dyrektorzy szpitali i przychodni muszą szukać sposobów ograniczenia wydatków. Zmniejszenie wynagrodzeń pracowników i redukcja etatów to ostateczne i wyjątkowo dramatyczne rozwiązanie, którego szefowie placówek chcą, jeśli to tylko możliwe, uniknąć.