Wakacyjne konkursy na pieniądze z KPO, mające zwiększyć efektywność, jakość i dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych, uruchomione zostaną zarówno dla szpitali wysokospecjalistycznych, jak i ogólnych, w tym szpitali miejskich i powiatowych. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na inwestycje w sprzęt medyczny i wyposażenie SPZOZ-ów. Takiego zastrzyku środków na realizację najpilniejszych inwestycji, na które zazwyczaj brakowało środków w budżetach, dawno nie było. Szczególnie dla placówek ochrony zdrowia zapewniających świadczenia zdrowotne w podstawowych specjalnościach medycznych. Wysoki, bo sięgający nawet 100% poziom dofinansowania, to kolejny argument, który czyni nabory dla szpitali wysoce atrakcyjnymi.
Dotacje z KPO dla szpitali – pierwsze nabory już w wakacje

Na długo oczekiwane środki z KPO czekały przede wszystkim szpitale, szczególnie obciążone przez pandemię Covid-19. W końcu ruszają pierwsze konkursy i nabory wniosków, umożliwiające modernizację infrastruktury oraz zakup niezbędnego sprzętu i specjalistycznej aparatury medycznej dla placówek zdrowia.
- Wakacyjne konkursy na dofinansowanie z KPO, mające poprawić efektywność, jakość i dostępność świadczeń zdrowotnych, są skierowane do szpitali wysokospecjalistycznych, ogólnych, miejskich i powiatowych, umożliwiając inwestycje w sprzęt medyczny i wyposażenie SPZOZ-ów.
- Pierwsze konkursy w ramach komponentu „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej” obejmą inwestycje w onkologii, kardiologii, pediatrii i innych kluczowych dziedzinach, zapewniając wsparcie finansowe nawet do 100% wartości inwestycji, co czyni je atrakcyjnymi dla szpitali.
- Modernizacja szpitali oraz rozwój opieki długoterminowej będą kolejnymi obszarami dofinansowania, jednak placówki muszą przygotować się na wyzwania związane z koniecznością zapewnienia środków na pokrycie VAT oraz spełnieniem wymogów formalnych i czasowych, w tym zakończeniem inwestycji przed 30 czerwca 2026 r.
-
Czytaj też:
Dotacje nie tylko dla dużych klinik, ale i szpitali miejskich i powiatowych
Jakie nabory jako pierwsze?
W najbliższych tygodniach spodziewać się można uruchomienia kilku naborów. Pierwsze w ramach komponentu: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych (D.1.1)”. Celem konkursu ma być poprawa efektywności funkcjonowania, dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych przez centra opieki wysokospecjalistycznej i inne podmioty lecznicze przez istotne polepszenie stanu posiadanej przez nie infrastruktury w obszarach priorytetowych, zwłaszcza w zakresie:
- chorób zakaźnych,
- onkologii,
- kardiologii,
- psychiatrii,
- pediatrii i innych dziedzin medycyny związanych z leczeniem dzieci,
- geriatrii,
- opieki długoterminowej,
- chorób układu oddechowego,
- a także anestezjologii i intensywnej terapii, i rehabilitacji.
Inwestycje mogą dotyczyć przebudowy, rozbudowy, modernizacji lub budowę nowej infrastruktury podmiotów leczniczych, doposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, a także wsparcie zmian jakościowych w funkcjonowaniu podmiotów leczniczych poprzez realizację niezbędnych działań infrastrukturalnych.
Ministerstwo Zdrowia w swoich zapowiedziach sygnalizuje, że z tak szerokiego katalogu specjalności medycznych, jako pierwsze otwarte zostaną konkursy m.in dla onkologii. Wsparcie obejmie nie tylko specjalistyczne ośrodki specjalizujące się w leczeniu nowotworów, lecz także szpitale wojewódzkie, powiatowe i miejskie, które zajmują się pacjentami onkologicznymi i prowadzą leczenie onkologiczne.
Kolejne okno naborowe, które zapewne będzie się cieszyć największym zainteresowaniem, będzie dotyczyć modernizacji szpitali! Modernizacja placówek w zakresie infrastruktury i ich doposażenie w nowoczesne, zaawanansowane technologicznie urządzenia i aparaturę w szpitalach ogólnych, prowadzonych przez samorządy. Zapewne dotacje z KPO nie rozwiążą wszystkich problemów z finansowaniem, ale umożliwią szpitalom zrealizować najpilniejsze inwestycje i zapewnić wyższą jakość oraz dostępność udzielanych świadczeń. Swojego naboru wniosków spodziewać się również mogą szpitale zapewniające opiekę kardiologiczną – to pokłosie planowanego wdrożenia Krajowej Sieci Kardiologicznej.
W wakacyjnej rundzie konkursowej ruszy także dofinansowanie w formie dotacji (pierwotnie miły być to pożyczki) na zamianę łóżek w opiece długoterminowej w ramach komponentu „D1.2.1 Rozwój opieki długoterminowej przez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym”. Inwestycje mają zwiększyć efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych przez wykonanie niezbędnych prac budowlano-remontowych oraz zakup sprzętu dla szpitali powiatowych, w których w ramach planów przekształcenia ustanowione zostaną jednostki lub ośrodki opieki długoterminowej i geriatrycznej. Odbiorcami będą placówki utworzone przez samorządy poziomu gminnego albo powiatowego (miast na prawach powiatu). Budżet przewidziany na ten komponent to niemalże 1,2 miliarda złotych!
Kłopotliwy podatek VAT
Choć dofinansowanie inwestycji sięgać będzie nawet 100% ich wartości, dla szpitali które nie od dzisiaj borykają się z niedoborami finansowymi, problematyczna może okazać się zasada, że środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) nie mogą pokrywać podatku VAT. Oznacza to, że wnioskodawcy będą musieli mieć lub zapewnić finansowanie nawet jednej czwartej wartości inwestycji brutto.
Spóźnialscy nie skorzystają
Dlaczego warto rozpocząć przygotowanie inwestycji już dzisiaj? Po pierwsze, jak każda inwestycja w publicznym systemie ochrony zdrowia, konieczne jest pozyskanie pozytywnej opinio o celowości inwestycji (OCI) w sektorze zdrowia – IOWISZ. Po drugie same prace przed inwestycyjne – stworzenie koncepcji, programu funkcjonalno-użytkowego czy zapotrzebowania na sprzęt i aparaturę wymagają czasu. Po wtóre, dobrze przygotować trzeba również samą dokumentację aplikacyjną. Od wyboru doświadczonego doradcy zależy bowiem ostateczny sukces przedsięwzięcia. Wszystko to dodatkowo komplikują ramy czasowe Krajowego Planu Odbudowy – wszystkie inwestycje powinny się zakończyć przed 30 czerwca 2026 r.! Czas i gotowość inwestycyjna zapewne będą jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze projektów do dofinansowania.
Na horyzoncie – cyfryzacja i e-zdrowie
Worek z dofinansowaniem z KPO dla sektora zdrowia to również inwestycje związane przyspieszeniem procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia przez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia. Tutaj niestety musimy poczekać na akceptację przez Komisje Europejską zmian zaproponowanych przez stronę polską. Zgodnie z harmonogramami uruchamiane są również nabory w ramach funduszy strukturalnych, programu FEnIKS, Funduszy Europejskich dla Regionów czy prezydenckiego Funduszu Medycznego. Możliwości wydają się mnożyć, co należy oceniać pozytywnie, szczególnie w świetle zapowiadanych reform systemu finansowania zdrowia publicznego w Polsce.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur