Wzmocnienie roli AOS i rozwój leczenia jednego dnia – ruszył nabór!

/appFiles/site_102/images/autor/450bGVnDE8W1zJN.png

Autor: Małgorzata Okularczyk-Okoń

Dodano: 8 stycznia 2025
Wzmocnienie roli AOS i rozwój leczenia jednego dnia – ruszył nabór!

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) Działania 6.1. Szpitale mogą ubiegać się o dofinansowanie na inwestycje w ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, co pozwoli na rozwój opieki jednego dnia. Wnioski można składać do 546 milionów złotych, co stanowi szansę na poprawę dostępności usług zdrowotnych. Sprawdź szczegóły i przygotuj swój projekt!

550 milionów złotych do podziału

31 grudnia 2024 r. rozpoczął się długo wyczekiwany przez szpitale nabór wniosków w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) Działania 6.1 System ochrony zdrowia „Inwestycje w infrastrukturę, sprzęt i wyposażenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zmierzające do odwracania piramidy świadczeń i rozwój opieki jednego dnia w ponadregionalnych podmiotach leczniczych”. Budżet naboru to 546 mln zł. Projekty mają zapewnić odciążenie lecznictwa szpitalnego z hospitalizacji możliwych do realizacji w trybie ambulatoryjnym i w ramach leczenia jednego dnia, a także zwiększyć dostępności do udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej oraz poprawić jakości usług zdrowotnych poprzez doposażenie podmiotów leczniczych w specjalistyczny sprzęt medyczny.

Szpitale ponadregionalne – tym razem bez szpitali klinicznych

Nabór skierowany jest do ponadregionalnych podmiotów leczniczych wykonujące co najmniej (minimum) działalność leczniczą w rodzaju świadczeń szpitalnych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. I tu pojawia się pewnego rodzaju zmiana w stosunku do stosowanego dotychczas podziału. Zgodnie z regulaminem konkursu o dofinansowanie na wzmacnianie roli AOS mogą ubiegać się podmioty lecznicze, dla których organem założycielskim lub prowadzącym jest minister lub wojewoda. A dokładniej podmioty, którym zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, w części III systemu resortowych kodów identyfikacyjnych nadano następujący kod podmiotu tworzącego:

  • minister właściwy do spraw zdrowia – kod 11,

  • minister obrony narodowej – kod 12,

  • minister sprawiedliwości – kod 13,

  • minister właściwy do spraw wewnętrznych – kod 14,

  • inny minister albo centralny organ administracji rządowej – kod 19

  • wojewoda – kod 20;

Oznacza to, że z naboru wypadły szpitale uniwersyteckie, które kształcą przyszłą kadrę medyczną, tzw. szpitale kliniczne (kod pomiotu tworzącego – 80, publiczna uczelnia medyczna, publiczna uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych albo Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego).

Zgodnie z linią demarkacyjną, tj. Podziałem interwencji i zasad wdrażania krajowych i regionalnych programów operacyjnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027, szpitale kliniczne będą mogły upatrywać swojej szansy na dofinansowanie projektów AOS-owych w ramach Funduszy Europejskich dla Regionów, dla których przewidziano dofinansowanie infrastruktury pozostałych podmiotów leczniczych, w tym POZ i AOS działających w publicznym systemie ochrony zdrowia (niezależnie od formy własności).

Nowy budynek tylko w uzasadnionych przypadkach

Zakres inwestycji, które mogą zostać sfinansowane w części (maksymalnie 85%) z dotacji, wskazano już w nazwie konkursu, tj. Inwestycje w infrastrukturę, sprzęt i wyposażenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Tak więc szpitale mogą zrealizować projekty bazujące na zakupie czy modernizacji sprzętu, wyposażenia medycznego i niemedycznego w tym IT, socjalno-bytowego oraz administracyjno-biurowego, a także zakupie robót budowlanych. Inwestycje infrastrukturalne mogą obejmować przebudowę, montaż, remont czy rozbiórkę obiektów, jak i ich odbudowę, czy rozbudowę, nadbudowę wraz z modernizacją instalacji i realizacją wszystkich niezbędnych prac ulepszających parametry użytkowe i poprawiające techniczną sprawność budynków.

Budowa nowego pawilonu, budynku czy obiektu możliwa jest tylko w sytuacji, gdy szpital nie dysponuje możliwością efektywnego inwestowania środków w przebudowę lub rozbudowę starych, wyeksploatowanych budynków, które nie spełniają wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu leczniczego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to ni mniej, ni więcej, jeżeli brak jest uzasadnienia ekonomicznego dla modernizacji posiadanej infrastruktury, można sfinansować budowę nowych obiegów z przeznaczeniem na funkcjonowanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Kluczowe czynniki sukcesu – jakie inwestycje mają szanse

Przygotowując projekt w ramach naboru dotyczącego ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, warto zwrócić szczególną uwagę na kryteria oceny, w tym kryteria rankingujące, które bezpośrednio wpływają na szansę uzyskania dofinansowania.

Po pierwsze, punktowane będzie poszerzenie zakresu diagnostyki – wprowadzenie nowych badań diagnostycznych lub zwiększenie ich liczby. Po drugie, istotne będzie zwiększenie liczby pacjentów w ramach AOS-ów, tj. projekty zwiększające udział pacjentów leczonych ambulatoryjnie w porównaniu do liczby pacjentów hospitalizowanych. Po wtóre, punkty przyniosą projekty nakierowane na inwestycje w infrastrukturę z długim czasem oczekiwania, np. w takich obszarach jak choroby naczyń, chirurgia naczyniowa, hepatologia czy endokrynologia i osteoporoza oraz endokrynologia i diabetologia dziecięca. Kluczowe będzie również wydłużenie godzin udzielania świadczeń opieki zdrowotnej ponad dotychczasowe godziny pracy zwiększające dostępność świadczeń dla pacjentów. Rozstrzygającym może być również, że wyniku realizacji projektu szpital zacznie udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne z zamiarem zakończenia ich udzielania w okresie nieprzekraczającym 24 godzin.

Jak widać, największą szansę na dofinansowanie mają projekty, których celem jest faktyczne działania powodujące odwracanie piramidy świadczeń, a także rozwój opieki jednego dnia, a które praktycznie przenoszą ciężar z hospitalizacji do opieki w trybie ambulatoryjnym.

Autor: Małgorzata Okularczyk-Okoń
Słowa kluczowe:
AOSdofinansowania z UE

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy