Podwyżka minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

/appFiles/site_102/images/autor/rB5gNiJDkQG2oyY.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 8 lipca 2021
Podwyżka minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Na podwyżki najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia ma trafić prawie 4 mld zł w ciągu 6 miesięcy. Poznaj szczegóły zmian związanych z podwyżkami minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Pracownicy świadczący pracę w placówkach medycznych stanowią szczególną kategorię zatrudnionych, uwzględniając zakres wykonywanych obowiązków, w tym ich znaczenie w wymiarze społecznym. Tych pracowników obowiązują przepisy, które gwarantują minimalny poziom wynagrodzeń zasadniczych, poniżej którego ich pracodawca nie może kształtować wysokości tych wynagrodzeń – powołując się przykładowo na ogólne regulacje w zakresie ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę gwarantowanego przez państwo.

Źródłem gwarancji w zakresie minimalnego poziomu wynagrodzeń zasadniczych jest ustawa z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od momentu wejścia w życie była trzy razy nowelizowana. Ostatnie zmiany wprowadzono ustawą z 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.

Najnowsze modyfikacje proponowane są w projektowanej nowelizacji, która stanowi realizację ustaleń w ramach prac Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i odzwierciedlonych w stanowisku tego zespołu z 17 marca 2021 r. (ze zdaniem odrębnym zgłoszonym przez Forum Związków Zawodowych).

Projektowana ustawa modyfikuje również art. 2 pkt 1 ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jest to niezbędne w zakresie dostosowania brzmienia tego przepisu do zmiany ustawy wprowadzonej w ustawie z 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.

Ustawa nowelizująca przewiduje modyfikacje w zakresie ustawowej gwarancji niepogarszania warunków wynagradzania osobom objętym do połowy 2021 roku regulacjami płacowymi opartymi o odrębne strumienie finansowania (pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, lekarze posiadający specjalizację).

Czytaj więcej materiałów dotyczących finansowania działalności placówek medycznych»

Pozostało jeszcze 70% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.