4 najczęstsze błędy w ewidencji osób upoważnionych do przetwarzania danych

/appFiles/site_102/images/autor/JHBOqYt0y9DAgvI.jpeg

Autor: Piotr Janiszewski

Dodano: 14 lipca 2016

Placówka medyczna ma obowiązek prowadzić ewidencję osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych. Na tym polu dochodzi jednak do wielu uchybień. Sprawdź, jak ich unikać.  

Placówki medyczne nagminnie naruszają zasadę prowadzenia centralnej ewidencji, która powinna być w jednym miejscu, np. w jednym pliku. Taka ewidencja musi być odrębnym dokumentem administratora danych i w każdej chwili powinna umożliwiać wskazanie osoby odpowiedzialnej za jej prowadzenie i aktualizację. Rozproszony sposób prowadzenia ewidencji skutecznie utrudnia weryfikację aktualnej listy osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych.

Kolejny błąd to brak wszystkich obligatoryjnych elementów ewidencji osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych.

Jeśli mamy system informatyczny, który obsługuje dokumentację medyczną, kluczowe jest wskazanie zakresu dostępu pracownika do danych osobowych, a także identyfikatorów w systemie. W tym przypadku też często dochodzi do błędów. Wskażmy datę nadania oraz ewentualną datę cofnięcia poszczególnych upoważnień do przetwarzania danych osobowych. Z ewidencji nie usuwajmy byłych pracowników, tylko wpisujemy datę ustania upoważnienia. Takiej osobie odbierzmy też wszelkie klucze, karty dostępowe, anulujmy kody i hasła, zablokujmy konto w systemach informatycznych.

Autor: Piotr Janiszewski  ochrona danych w placówce medycznej
Słowa kluczowe:
ochrona danych osobowych

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »