Anna Gawrońska: Wiemy, co pomoże we wdrożeniu systemów IT w placówkach medycznych

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 1 sierpnia 2022
Anna Gawrońska: Wiemy, co pomoże we wdrożeniu systemów IT w placówkach medycznych

Wykorzystanie standardów interoperacyjności i znajomość dobrych praktyk efektywnego korzystania z funkcjonalności systemów teleinformatycznych oraz innowacji w ochronie zdrowia to działania zwiększające szansę na bezproblemowe wdrożenie systemów IT w placówkach medycznych. Rozmowa z Anną Gawrońską, doktor nauk ekonomicznych, ekspertką ds. ochrony zdrowia i zarządzania placówkami medycznymi.

Jaki wpływ miała pandemia na rozwój rozwiązań e-zdrowia w placówkach medycznych?

Paradoksalnie – pandemia pokazała, że pewne rzeczy, dotąd niewykonalne, okazały się możliwe. Mimo negatywnych aspektów, takich jak straty w zdrowiu i życiu ludzkim, udało się przeprowadzić konkretne zmiany w obszarze cyfryzacji w ochronie zdrowia, w tempie – co z całą mocą chcę podkreślić – niewyobrażalnie szybkim. E-recepta, e-skierowanie, wreszcie e-rejestracja – coś, co wydawało się niemożliwe do zrealizowania w krótkim czasie, stało się rzeczywistością dla lekarzy, personelu wspierającego i pacjentów. Jeżeli do tego dodamy narzędzia wykorzystujące nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja – które nie wymagają bezpośredniego, osobistego kontaktu z pacjentem – i przykładowo kwestie monitorowania stanu zdrowia pacjenta na odległość, to okazuje się, że pandemia nadała szybki bieg rozwiązaniom znacznie bardziej wykraczającym poza kwestie cyfryzacji e-zdrowia.

Wśród wielu aktywności, które Pani prowadzi na co dzień, jest również redagowanie newslettera „E-zdrowie w praktyce”, który znajduje się w bogatym portfolio Wiedzy i Praktyki. Jakie zagadnienia z tego ważnego obszaru są szczególnie cenne dla Czytelników – kadry zarządzającej placówkami medycznymi?

Zarówno w publikacjach, jak i materiałach dodatkowych, towarzyszących newsletterowi, staramy się pokazywać praktyczny wymiar narzędzi, rozwiązań i technik w obszarze e-zdrowia. Do każdego wydania dołączamy materiały szkoleniowe, takie jak prezentacje, nagrania w formie podcastów czy webinarów. Poza tym zawsze zamieszczamy instrukcje, z których wynika, w jakim stopniu określone procesy czy czynności realizowane w konkretnej placówce są zgodne z aktualną wiedzą i praktyką w obszarze cyfryzacji. Jak wynika z badań ankietowych przeprowadzanych wśród naszych czytelników – aspekt praktyczny jest największą wartością naszej publikacji. W tym miejscu chciałabym podkreślić, że wśród autorów newslettera są m.in. praktycy tworzący rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia, ale także osoby zarządzające placówkami medycznymi, dzielące się dobrymi praktykami z wdrażania e-rozwiązań w swoich miejscach pracy.

Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 72% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.