Znaczenie rejestracji medycznej w ośrodku zdrowia

/appFiles/site_102/images/autor/8PJF0Ek7RfYZDL2.jpeg

Autor: Katarzyna Peplińska-Renk

Dodano: 21 lutego 2024
Znaczenie rejestracji medycznej w ośrodku zdrowia

Do głównych zadań rejestracji medycznej należy przede wszystkim obsługa pacjenta zgodnie z przyjętymi standardami. Pracownik rejestracji medycznej jest pierwszą osobą, z którą styka się pacjent chcący zrealizować usługę medyczną w danym podmiocie. Pierwsze wrażenie, którego doświadczy pacjent, często będzie miało wpływ na całokształt jego oceny dotyczącej funkcjonowania danego podmiotu leczniczego. W jaki sposób praca rejestracji medycznej kształtuje wizerunek podmiotu leczniczego i na co należy zwrócić szczególną uwagę w zarządzaniu „pierwszą linią frontu”?

  • Pracownik rejestracji medycznej pełni kompleksową rolę, dbając zarówno o rejestrację osobiście, telefonicznie i przez osoby trzecie, jak również o udzielanie informacji dotyczących funkcjonowania placówki medycznej i zasad dostępu do świadczeń zdrowotnych.

  • W placówkach z kontraktem NFZ pracownik rejestracji medycznej odpowiada także za potwierdzanie prawa do świadczeń oraz organizację kolejek oczekujących w opiece specjalistycznej, a także może obsługiwać płatności za usługi prywatne i wystawiać faktury.

  • Istotne jest, aby pracownik rejestracji medycznej miał odpowiednie kwalifikacje, w tym znajomość przepisów z zakresu ochrony zdrowia, umiejętności komunikacyjne, asertywność, i dbał o profesjonalny wygląd oraz przestrzegał zasad etyki zawodowej, aby wpływać pozytywnie na wizerunek placówki medycznej i zadowolenie pacjentów.

Pozostało jeszcze 87% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.