działalność lecznicza

Konsultacje: rezygnacja z przymusowych przekształceń szpitali w spółki

22 grudnia do konsultacji trafiły założenia do projektu zmian w ustawie o działalności leczniczej. Najważniejsze zmiany zakładają koniec z przymusowymi przekształceniami szpitali w spółki i obowiązek przekazywania zysków spółek na działalność leczniczą.

W dokumencie proponuje się m.in.:

  • uproszczenie postępowania podmiotu tworzącego w przypadku, gdy SPZOZ nie może pokryć ujemnego wyniku finansowego we własnym zakresie - podmiot tworzący będzie zobowiązany do pokrycia ujemnego wyniku finansowego podmiotu leczniczego, przy zachowaniu dotychczasowej jego formy organizacyjno-prawnej (SPZOZ),
  • wprowadzenie obowiązku przekazywania zysku w spółkach, w których Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego albo uczelnia medyczna posiadają ponad 50% akcji albo udziałów, na cele statutowe (działalność leczniczą),
  • wprowadzenie zakazu zbywania akcji albo udziałów w spółkach Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego, jeśli w wyniku zbycia podmioty te straciłyby większościowy pakiet akcji albo udziałów,
  • określenie trybu kontroli w przypadku łamania zakazu obrotu produktami leczniczymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobami medycznymi przez wprowadzenie odwołania do przepisów art. 111 i 112 ustawy, które dotyczą kontroli wykonywanej przez wojewodę w zakresie spełniania warunków prowadzenia działalności leczniczej,
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących kontroli podmiotów leczniczych - w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów,
  • doprecyzowanie przepisu dotyczącego ograniczeń przy cesji zobowiązań SPZOZ,
  • wprowadzenie obowiązku informowania policji w przypadku przyjęcia do szpitala osoby o nieustalonej tożsamości,
  • wprowadzenie zmian terminologicznych, tj. zastąpienia określenia „przedsiębiorstwo”, określeniem „zakład leczniczy” oraz odstąpienie od zasady jednorodzajowości przedsiębiorstwa/zakładu leczniczego,
  • umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej przez kupowanie tych świadczeń u „swoich” podmiotów leczniczych, tzn. w SPZOZ, dla których jest podmiotem tworzącym, oraz w spółkach, w których ma większość akcji albo udziałów.

Wchodzi w życie 2 grudnia: nowelizacja ustaw o Państwowym Ratownictwie Medycznym i o działalności leczniczej

Znowelizowana ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym i o działalności leczniczej określa m.in. zasady tworzenia centrów urazowych dla dzieci. Obecnie w Polsce działa 14 centrów urazowych, są one jednak dedykowane osobom dorosłym, a leczenie w nich najmłodszych pacjentów było trudne. Po zmianach centra urazowe dla dzieci będą wydzieloną częścią szpitala, w którym działa szpitalny oddział ratunkowy i gdzie specjalistyczne oddziały są powiązane ze sobą organizacyjnie oraz zakresem zadań, by szybko diagnozować i leczyć pacjenta.

Nowelizacja określa też, jakie sprzęty powinny być w takim centrum i jacy specjaliści w nim będą leczyć. Szczegółowe warunki dotyczące personelu medycznego oraz wyposażenia centrów urazowych dla dzieci ujęte zostaną w rozporządzeniu ministra zdrowia.

W znowelizowanej ustawie zapisano, że dopiero od stycznia 2021 r. wejdzie w życie przepis zakładający, że centrum urazowe dysponuje lądowiskiem lub lotniskiem dla śmigłowca ratunkowego, zlokalizowanym w takiej odległości, aby możliwe było przyjęcie małego pacjenta po urazie bez pośrednictwa specjalistycznego środka transportu sanitarnego.

Ponadto do końca 2017 r. podmioty lecznicze muszą dostosować swe placówki do obowiązujących norm budowlanych czy przeciwpożarowych. Dziś norm budowlanych czy przeciwpożarowych nie spełnia 15% placówek; problem dotyczy głównie szpitali powiatowych.

Nowe przepisy określają również zadania ratowników medycznych, m.in.:

  • udzielanie świadczeń zdrowotnych - samodzielnie lub pod nadzorem lekarza;
  • zabezpieczenie osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowanie działań zapobiegających zwiększeniu liczby osób poszkodowanych;
  • transport chorego i udzielanie wsparcia psychicznego w sytuacji powodującej stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Nowelizacja definiuje, że ratownik to zarówno osoba pracująca w podmiotach leczniczych, jak i ratująca ludzi w górach, na obszarach wodnych, w jednostkach morskich, wojskowych, ochrony przeciwpożarowej czy na lotniskach.

Za wykonywanie zawodu ratownika medycznego uważa się również nauczanie zawodu ratownika medycznego oraz organizowanie i prowadzenie zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych.

Nowelizacja wydłuża też czas na wprowadzenie obowiązku posiadania przez szpitale umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Pierwotnie obowiązek ten miał wejść w życie w styczniu 2014 r., ale termin już raz odsunięto i określono na 1 stycznia 2016 r. Obecnie do 31 grudnia 2015 r. szpitale mogą zawierać takie ubezpieczenie dobrowolnie. Projekt wydłuża ten czas o rok - do 1 stycznia 2017 r.

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera