Pracownicy, którzy wykonują zawód medyczny mogą po wyrażeniu zgody (tzw. klauzula opt-out) świadczyć pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień. Mogą również cofnąć taką zgodę w każdej chwili. Dowiedz się, jakich zasad w tej kwestii musi przestrzegać kierownik placówki medycznej.
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy o czym stanowi art. 128& 1 Kodeksu pracy. Dział szósty Kodeksu pracy określa zasady, na jakich rozliczać można czas pracy zatrudnionego. Wskazuje między innymi maksymalny dobowy wymiar pracy, minimalne okresy wypoczynku oraz zasady pracy w godzinach nocnych, dni wolne oraz w godzinach nadliczbowych.
W przypadku niektórych placówek medycznych masowe wypowiadanie klauzul paraliżuje normalną pracę części oddziałów szpitalnych. Jak mają sobie poradzić dyrektorzy z zapewnieniem właściwej liczby personelu? Jak ustalać harmonogramy, po jakie narzędzia mogą sięgnąć w sytuacji, gdy lekarze będą wypowiadać klauzule opt-out?
Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, na dzień 4 stycznia 2018 r. klauzule opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy (w tym 1889 rezydentów) wobec 88 tysięcy lekarzy pracujących w szpitalach (w tym 16 tys. rezydentów). Stanowi to około 4% lekarzy (i ponad 11% rezydentów). Te wartości procentowe nie oddają jednak skali problemu, jaki wiąże się z wypowiadaniem przez lekarzy klauzul opt-out.
Elektroradiolodzy do 2014 roku korzystali z krótszego czasu pracy. Narażenie na promieniowanie jonizujące uległo jednak znacznemu zmniejszeniu i zniesiono ten przywilej. Sprawdź, czy ta grupa zawodowa może wykonywać nadgodziny.
W lipcu 2014 r. istotnie zmieniły się przepisy dotyczące czasu pracy elektroradiologów. Dotychczas korzystali oni z krótszego czasu pracy, który wynosił maksymalnie 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Art. 214 ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. zniósł skrócony wymiar czasu pracy m.in. osób zatrudnionych na stanowiskach, przy których stosuje się w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego. Ich czas pracy zyskał wymiar podstawowy dla pracownika zatrudnionego w podmiotach leczniczyc. Zgodnie z art. 93 ustawy o działalność leczniczej wynosi on 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Okres ten nie może przekroczyć 3 miesięcy.
Jeżeli szpital lub placówka medyczna zatrudnia „po godzinach” swoich pracowników-lekarzy jako medyków prowadzących prywatne praktyki, będzie musiał opłacić składki także od wynagrodzeń za „pozaetatowe” usługi swoich lekarzy. Sprawdź, jak właściwie rozliczać takie usługi.
Zatrudnianie pracowników oznacza konkretne wydatki – w przypadku wynagrodzeń pracodawca zobowiązany jest opłacać składki ZUS, przy czym niektóre z nich (takie jak część składki emerytalnej, rentowej i składkę wypadkową) zobowiązany jest opłacać z własnych składek. Próbą zaoszczędzenia na tego typu wydatkach jest zlecanie pewnych usług na zewnątrz, dla różnego rodzaju podwykonawców, zwłaszcza firm – także firm jednoosobowych. Bywa i tak, że zewnętrzne firmy są prowadzone lub zatrudniają pracowników zatrudnionych u „oszczędzającego” pracodawcy.
Jeżeli z końcem okresu rozliczeniowego nie oddaliśmy pracownikowi czasu wolnego za nadgodziny, musimy wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie. Sprawdź, jakie jeszcze masz obowiązki dotyczące rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Oto one.
Na zakończenie okresu rozliczeniowego kierownicy komórek organizacyjnych przedstawili głównej księgowej wykazy osób i nadgodzin do zapłaty. W planie finansowym placówki medycznej nie przeznaczono jednak środków na ten cel. Czy zamiast wypłacać wynagrodzenie za nadgodziny, możemy w następnych okresach rozliczeniowych udzielić pracownikom dni wolnych?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.