Pracownicy, którzy wykonują zawód medyczny mogą po wyrażeniu zgody (tzw. klauzula opt-out) świadczyć pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień. Mogą również cofnąć taką zgodę w każdej chwili. Dowiedz się, jakich zasad w tej kwestii musi przestrzegać kierownik placówki medycznej.
Zatrudnienie na część etatu niesie za sobą wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście pracy nadliczbowej. Jakie są prawa i obowiązki placówki medycznej w przypadku przekroczenia przez pracownika ustalonego wymiaru godzin?
Jak legalnie zatrudnić lekarza na dodatkowe godziny pracy w kontekście obowiązujących przepisów dotyczących niepełnosprawności i nadgodzin?
W przypadku niektórych placówek medycznych masowe wypowiadanie klauzul paraliżuje normalną pracę części oddziałów szpitalnych. Jak mają sobie poradzić dyrektorzy z zapewnieniem właściwej liczby personelu? Jak ustalać harmonogramy, po jakie narzędzia mogą sięgnąć w sytuacji, gdy lekarze będą wypowiadać klauzule opt-out?
Elektroradiolodzy do 2014 roku korzystali z krótszego czasu pracy. Narażenie na promieniowanie jonizujące uległo jednak znacznemu zmniejszeniu i zniesiono ten przywilej. Sprawdź, czy ta grupa zawodowa może wykonywać nadgodziny.
Jeżeli szpital lub placówka medyczna zatrudnia „po godzinach” swoich pracowników-lekarzy jako medyków prowadzących prywatne praktyki, będzie musiał opłacić składki także od wynagrodzeń za „pozaetatowe” usługi swoich lekarzy. Sprawdź, jak właściwie rozliczać takie usługi.
Jeżeli z końcem okresu rozliczeniowego nie oddaliśmy pracownikowi czasu wolnego za nadgodziny, musimy wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie. Sprawdź, jakie jeszcze masz obowiązki dotyczące rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Oto one.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!