Czy 1 lipca trzeba podnieść wynagrodzenie o 20%

/appFiles/site_102/images/autor/2BUNJlI8Ppjodn4.jpeg

Autor: Michał Culepa

Dodano: 21 czerwca 2021
Czy 1 lipca trzeba podnieść wynagrodzenie o 20%

Podwyżka lipcowa jest minimalną podwyżką pensji w podmiotach leczniczych.  Czy od tego dnia wynagrodzenie pracownika wykonującego zawód medyczny i pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, trzeba podnieść co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę między najniższym wynagrodzeniem a wynagrodzeniem tego pracownika?

Z artykułu dowiesz się:

  • jak podwyższać najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
    jakie obowiązki w zakresie wynagrodzeń mają podmioty lecznicze do 31 grudnia 2021 r., a co się zmienia od 2022 roku

Czytaj więcej w SerwisZOZ.pl na temat wynagrodzeń w ochronie zdrowia»

Do 31 grudnia 2021 r. podmiot leczniczy ma obowiązek podnieść wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny i pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny. Chodzi o pracownika, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższego wynagrodzenia zasadniczego, ustalonego jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Wynagrodzenie należy podwyższyć do wysokości nie niższej niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze. Oznacza to zatem, że do końca 2021 roku należy tak podwyższyć płace, aby osiągnęły one minimalny pułap ustawowy.

Z kolei od 2022 roku podmiot leczniczy będzie musiał podwyższać corocznie na 1 lipca wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny i pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Ponadto od 1 lipca danego roku wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny i pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, nie może być niższe niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustalone w sposób określony w art. 3a ust. 1 ustawy na 1 lipca danego roku. Oznacza to w praktyce konieczność podwyżek najpóźniej do początku lipca, jeżeli pracownicy nie osiągają poziomu najniższego wynagrodzenia.

Jak podwyższać wynagrodzenia w podmiotach leczniczych

1.

Czy na 1 lipca 2021 r. można pracownikom podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze tylko o 20% kwoty stanowiącej różnicę między określonym w ustawie najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym pracownika?

Podwyżka o 20% jest podwyżką minimalną.

2.

Czy w związku z tym, jeśli wynagrodzenie pracownika nie osiągnie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego określonego w ustawie, to do 31 grudnia 2021 r. trzeba pracownikowi podwyższyć wynagrodzenie do wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego określonego w ustawie?

Tak, należy dokonać takiej podwyżki.

3.

Czy co roku poczynając od 1 lipca 2022 r. trzeba będzie pracownikom podwyższać wynagrodzenia do wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego określonego w ustawie?

Tak, od 2022 r. na dzień 1 lipca danego roku pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie co najmniej w kwocie najniższego wynagrodzenia określonego ustawą z 2017 r.

Autor: Michał Culepa

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy