Bez względu na to, czy z pracownikiem placówki medycznej zawarto umowę o pracę w formie pisemnej, czy umowę ustną potwierdzoną następnie na piśmie, obowiązkiem prowadzącego placówkę medyczną, jako pracodawcy, jest poinformować pracownika o szeroko rozumianych kwestiach organizacyjnych w informacji dodatkowej. Co powinna zawierać taka informacja?
Wykonywanie zawodu lekarza dla lekarzy spoza Unii Europejskiej zależy od udzielenia zgody ministra zdrowia poprzedzonej uzyskaniem opinii konsultanta krajowego lub wojewódzkiego właściwego w danej dziedzinie medycyny. Zobacz, co przepisy polskie stanowią na ten temat i czy możesz starać się o pominięcie tego etapu na drodze do przyznania prawa wykonywania zawodu tylko na określony zakres czynności.
Obok osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, który najczęściej przybiera formę umowy o pracę, w placówkach medycznych swoje obowiązki wykonują pracownicy zatrudnieni na podstawie umów prawa cywilnego. Osoby takie, podobnie jak pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, muszą mieć odpowiedni poziom gotowości do wykonywania swoich obowiązków. Sprawdź, jak można to weryfikować.
Jak postąpić w sytuacji, gdy psycholog prowadzi działalność w formie spółki i nie jest wpisany do rejestru podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą. Chciałby zatrudnić prowadzącego własną praktykę lekarza psychiatrę na bazie umowy zlecenia lub umowy o współpracę. Czy powinien i czy może założyć podmiot leczniczy?
Zmiany w Kodeksie pracy wprowadziły nowe limity w zakresie dopuszczalnego czasu trwania umów na okres próbny. Nie dopuszczają również możliwości zawarcia umowy próbnej przy takiej samej pracy po upływie trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Poznaj szczegóły.
Podstawową cechą kontraktu medycznego jest to, że lekarz wykonujący czynności na podstawie takiej umowy, nie jest podporządkowany jako pracownik w ramach umowy o pracę. Kontrakt ma jednak swoje plusy i minusy zarówno z punktu widzenia lekarza świadczącego usługi na kontrakcie, jak i zarządzających placówką medyczną. Sprawdź, jakie.
Zatrudnianie personelu w podmiotach leczniczych jest możliwe na podstawie umów o pracę i umów prawa cywilnego. Takie umowy, zanim będą ostatecznie zawarte, mogą być poprzedzone umowami przedwstępnymi. Te z kolei powinny określać istotne postanowienia umów docelowych. Sprawdź, jak je stosować w praktyce.
W placówce medycznej nie stawił się lekarz, który powinien przejąć pacjentów podczas kolejnego dyżuru, zgodnie z wcześniejszym harmonogramem pracy. Jakie są podstawowe obowiązki i rodzaje ryzyka z punktu widzenia lekarza i placówki medycznej w takiej sytuacji?
Warunki udzielania zgody na wykonywanie zawodu lekarza, lekarza dentysty w Polsce przez medyków z Ukrainy oraz zasady udzielania pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy reguluje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Z webinarium dowiesz się:
Prelegentka: mec. Katarzyna Fortak-Karasińska – radca prawny, equity partner w F/K Legal.
Lekarz spoza Unii Europejskiej może otrzymać zgodę ministra zdrowia na wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty w Polsce. Na jej podstawie może uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na mocy uchwały właściwej okręgowej izby lekarskiej. Sprawdź szczegóły.
Niższa stawka ryczałtu i likwidacja karty podatkowej – to ważne zmiany dla lekarzy od 2022 roku. Sprawdź, co się zmieni formach opodatkowania działalności gospodarczej i jak lekarz może wybrać najlepsze rozwiązanie.
Dla menedżerów ochrony zdrowia braki lekarzy w Polsce to temat bardzo złożony, dlatego czasem odsuwają go na dalszy plan. Problem jednak istnieje i wymaga podejmowania zdecydowanych kroków. Sprawdź, co może zrobić menedżer, aby zatrzymać lekarzy w swojej placówce.
Lekarz z przerwą wykonywaniu zawodu prawdopodobnie utracił już część zdobytych wiadomości i umiejętności praktycznych. Dlatego, chcąc powrócić do zawodu, musi spełnić kilka obowiązków. Sprawdź, co do nich należy.
Z webinarium dowiesz się m.in.:
Prelegentka: Katarzyna Sikorska, radca prawny, senior lawyer w Fortak&Karasiński Radcowie Prawni sp. p. z siedzibą w Łodzi
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!