Respirator

Kogo podłączyć do respiratora, gdy brakuje sprzętu

W stosunku do chorych na COVID-19 w wielu krajach świata trzeba było podejmować niełatwe i niepopularne decyzje terapeutyczne. Powodem takiej sytuacji są ograniczenia w dostępności do sprzętu wspomagającego oddychanie, a szczególnie respiratorów. Jak zatem ma postąpić lekarz, podejmując decyzję o tym, kogo leczyć?

teleporada

Którym pacjentom musisz udzielić teleporad

Większość placówek podstawowej opieki zdrowotnej w czasie epidemii koronawirusa udziela teleporad. Pojawia się jednak wątpliwość, czy porad przez telefon należy udzielać wszystkim, czy tylko zadeklarowanym do danego lekarza rodzinnego, pacjentom. Poznaj odpowiedź.

leczenie chorego psychicznie

Kiedy możesz leczyć pacjenta bez jego zgody

Brak zgody na leczenie oznacza brak leczenia, a ten z kolei może być szkodliwy dla pacjenta. Nie ma jednak przymusu leczenia. Stąd nieco kłopotliwy obowiązek respektowania woli pacjentów, nawet jeśli są chorzy psychicznie. Kiedy więc wymagana jest zgoda, a kiedy lekarz może działać bez zgody? 

koronawirus

Koronawirus: szpitale ograniczają odwiedziny

W wielu polskich szpitalach, np. w Opolu i w Bielsku-Białej, w związku z epidemią koronawirusa ograniczono odwiedziny pacjentów. Takie prawo przysługuje kierownictwu w związku z wystąpieniem zagrożenia epidemicznego. Jak wprowadzić te procedury i o tym informować? 

Ciąża

Jaką diagnostykę zapewnić w czasie ciąży

Pobieżne i niestaranne badania oraz brak decyzji o hospitalizacji pacjentki w przypadku komplikacji związanych z ciążą są poważnymi błędami medycznymi, które zasługują na karę dyscyplinarną, zwłaszcza, gdy konsekwencją jest śmierć dziecka lub poważne naruszenie jego zdrowia. Oto szczegóły.

Porady medyczne przez telefon

Porady przez telefon będą refundowane

Lekarz będzie mógł orzekać o stanie zdrowia pacjenta po przeprowadzeniu wywiadu przez telefon. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które doprecyzowuje kwestię udzielania świadczeń w warunkach ambulatoryjnych. Oto szczegóły.

Opieka medyczna weteranów

Co się zmieni w zakresie leczenia weteranów

Zapewnienie kompleksowej opieki medycznej obejmującej wszystkie schorzenia, a nie tylko te bezpośrednio związane z urazem lub chorobą nabytą podczas misji zagranicznej to najważniejsze zmiany w zakresie uprawnień weteranów. Poznaj szczegóły i sprawdź, jakie obowiązki będą miały placówki medyczne.

Prawa pacjenta

O czym masz obowiązek informować pacjenta

Udzielenie informacji o stanie zdrowia pacjenta jest jednym z ważniejszym obowiązków związanych z wykonywaniem zawodu lekarza. Informując pacjenta o stanie jego zdrowia, lekarz powinien udzielić mu wszechstronnej i pełniej informacji, niezbyt skomplikowanym językiem. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

Zmiana leku

Czy w szpitalu można zmienić lek pacjentowi

Uzależnienie zastosowania u pacjentów konkretnego produktu leczniczego od wyniku przetargu, z pominięciem wymaga ń w zakresie uwzględnienia a ktualnej wiedzy medycznej przy zmianie u pacjentów tego produktu zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta jest niedopuszczalne. Co ta decyzja oznacza w praktyce?

Odwiedziny w szpitalu

Co może zawierać regulamin odwiedzin

Jednym z praw pacjenta jest prawo do kontaktu z innymi osobami. Muszą go przestrzega wszystkie podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Czy stosowane ograniczenia odwiedzin pacjentów są zgodne z prawem? Na co zwrócić uwagę, wdrażając regulamin odwiedzin?