Ciążą

Co się zmieniło w opiece okołoporodowej

Zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie dobrego stanu zdrowia matki oraz dziecka przy możliwie jak najmniejszej interwencji medycznej to główny cel nowego standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Dowiedz się, co zaproponował ustawodawca.

  Jak możesz postępować z agresywnym pacjentem

Jak możesz postępować z agresywnym pacjentem

Lekarze różnych specjalności mają coraz częściej do czynienia z agresywnymi pacjentami.  Z tego względu ważna jest znajomość reguł postępowania z chorymi silnie pobudzonymi emocjonalnie. Poznaj istotne wskazówki i zastosuj je w praktyce.

Jak realizować prawa pacjenta do otrzymania kopii dokumentacji medycznej

Jak realizować prawa pacjenta do otrzymania kopii dokumentacji medycznej – porady UODO

Prawa pacjenta dotyczącego dostępu do dokumentacji medycznej nie należy utożsamiać z przysługującym każdemu z nas na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) prawem otrzymania kopii danych osobowych.

  Medycyna szkolna – sprawdź, jakie zmiany planuje resort zdrowia

Medycyna szkolna – sprawdź, jakie zmiany planuje resort zdrowia

Ministerstwo Zdrowia na nowo zdefiniowało organizację opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym – przygotowano projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. W projekcie ustawy, nad którym obecnie trwają prace, uregulowano m.in. zagadnienia, które NIK wskazał w raporcie „Opieka zdrowotna nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym”. 

c594c9047a46dea10febc73eee469781fcd50fac-xlarge

Pacjentowi naświetlono zdrową część ciała – jakie konsekwencje grożą lekarzowi

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy pacjentowi poddanemu radioterapii naświetla się zdrowy obszar ciała zamiast tego, w którym znajduje bądź znajdował się guz. Jakie konsekwencje prawne w związku z takim zdarzeniem mogą spotkać lekarza?

  Czy możesz stosować niesprawdzone terapie

Czy możesz stosować niesprawdzone terapie

Jeden z lekarzy stosował metody leczenia, które nie były potwierdzone naukowo, takie jak chelatacja w terapii miażdżycy. Czy w sytuacji, gdy terapia nie jest szkodliwa dla pacjentów, lecz jej skuteczność jest znikoma, lekarz zasługuje na karę dyscyplinarną?

ba0de8c2763f12c4b0f2366fec35b476464f9fc5-xlarge

Agresywny pacjent – jakie działania możesz podjąć i jak je opisać w dokumentacji medycznej

Gdy pacjent obraża Cię, podważa postawioną diagnozę i proponowany sposób leczenia, możesz odstąpić od leczenia. Jakie jeszcze działania cywilnoprawne możesz podjąć w takiej sytuacji i co wpisać w dokumentacji medycznej?

  Kiedy możesz zastosować przymus bezpośredni

Kiedy możesz zastosować przymus bezpośredni

Stosowanie środków przymusu bezpośredniego jest działaniem ograniczającym nietykalność osobistą i cielesną pacjenta. Jest możliwe, gdy wyczerpałeś wszelkie inne formy działań terapeutycznych, z zachowaniem pewności, że zapewniłeś bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i personelowi. Kiedy możesz je wykorzystywać?

cf7c9ed1aec52f32a9a791ac867e15ead13172d8-xlarge

Rodzice nie chcą szczepić dziecka – co robić

W połowie 2017 roku rodzice 23,5 tys. razy odm ó wili zaszczepienia dzieci. To o 10% więcej niż w 2016 roku. Jak ma postąpić lekarz, gdy spotka go taka sytuacja?

da3693be4b65b28709a96e70bbe96feea4f90ef1-xlarge

Czy możesz wysłać pacjenta do szpitala spoza sieci

Pacjent ma prawo do samodzielnego decydowania o wyborze szpitala. Musi być to jednak placówka, która ma kontrakt z NFZ. Czy lekarz może na skierowaniu wskazać, do którego konkretnie szpitala kieruje pacjenta?