Nowelizacja Kodeksu pracy: co się zmieniło w umowach o pracę na okres próbny

/appFiles/site_102/images/autor/DtdZ2hjxMJbEmOv.jpeg

Autor: Ewelina Soboń

Dodano: 4 sierpnia 2023
Nowelizacja Kodeksu pracy: co się zmieniło w umowach o pracę na okres próbny

Po ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono wiele zmian dotyczących umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej ochrony dla pracowników. Duża część personelu zatrudnionego w placówkach medycznych funkcjonuje na podstawie tego rodzaju zatrudnienia, a zatem należy wskazać na istotne modyfikacje, by pracodawca nie naraził się na zarzut nierespektowania przepisów prawa pracy.

  • Przed nowelizacją Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny była stosunkowo ogólna i trwała maksymalnie 3 miesiące, dając pracodawcom dużą swobodę w jej kształtowaniu.

  • Nowelizacja z 2023 roku wprowadziła większą ochronę pracowników, określając, że umowę o pracę na okres próbny można zawrzeć na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, ale zależy to od zamiaru zawarcia umowy „głównej” na czas określony.

  • Nowe przepisy narzucają obowiązek przedstawienia pracownikowi informacji o czasie trwania umowy o pracę na okres próbny oraz ewentualnym przedłużeniu umowy o czas urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności. Wprowadzone zmiany mogą wpłynąć na praktykę stosowania umów na okres próbny przez pracodawców, którzy mogą zdecydować się na umowy na czas określony w celu uniknięcia sporów.

  • Czytaj też: Kiedy zawierać umowę na okres próbny

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.