Konsultacje: minister zdrowia wyda zalecenia dotyczące diagnostyki onkologicznej

Dodano: 5 kwietnia 2017

W projekcie zmian rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej usunięto wymóg stosowania się do standardów, wytycznych lub zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych. Decyzja taka wynika z wprowadzonego do ustawy upoważnienia dla ministra zdrowia do ogłaszania w drodze obwieszczenia zaleceń dotyczących diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego.

Jednocześnie do przepisów dotyczących świadczeń onkologicznych dodano regulacje precyzujące zakres wstępnej diagnostyki (na którą ma się składać badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz badania diagnostyczne wykonywane u pacjenta z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego, mające na celu wykluczenie albo potwierdzenie lub istotne uprawdopodobnienie nowotworu złośliwego) oraz diagnostyki pogłębionej.

Dodatkowo wskazano obowiązek realizacji diagnostyki wstępnej i pogłębionej w terminach maksymalnych, regulowanych rozporządzeniem - 28 i 21 dni.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2017 r., jednocześnie z wejściem w życie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »