Konsultacje: zmiany dot. gromadzenia informacji w związku z leczeniem onkologicznym

Dodano: 5 kwietnia 2017

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych proponuje zmiany w zakresie tych informacji.  Mają one dotyczyć między innymi informacji gromadzonych w związku z udzielaniem świadczeń z zakresu diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego, udzielanych na podstawie karty onkologicznej.

Pierwsze zmiany dotyczyć mają informacji gromadzonych w związku z udzielaniem świadczeń z zakresu diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego, udzielanych na podstawie karty onkologicznej. Propozycje zmian odpowiadają nowym rozwiązaniom z zakresu tzw. pakietu onkologicznego w zakresie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, które mają zostać wprowadzone po uchwaleniu projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Dodatkowo przyjęto, że wszystkie najważniejsze informacje będą przekazywane w postaci elektronicznej.

Zmianie uległy również zasady przekazywania informacji dotyczących pierwszych wolnych terminów - po wejściu w życie nowych przepisów dane dotyczące wolnych terminów mają być przekazywane według stanu na dzień przekazania lub dzień poprzedzający przekazanie - ma to na celu uniknięcie dotychczas występujących niejasności i nieporozumień na linii świadczeniodawcy - Fundusz.

Przepisy uwzględniają też między innymi rozszerzenie niektórych uprawnień kobiet w ciąży, również ciąży powikłanej. Są to zmiany wynikające między innymi z wejścia w życie tzw. ustawy za życiem.

Projekt wprowadza obowiązek prowadzenia odrębnych list oczekujących na procedury: wszczepienia albo wymiany protezy ślimaka lub wszczepienia albo wymiany wielokanałowej protezy ślimaka oraz wymiany elektronicznych protez słuchu - procesora mowy.

Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 1 lipca 2017 r. 

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »