Wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych – projekt rozporządzenia w konsultacjach

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 8 lipca 2022

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.

Rozporządzenie zmienia rozporządzenie ministra zdrowia z 17 lipca 2014 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.

Zmiana rozporządzenia wprowadza modyfikację miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia oraz zmianę w załączniku nr 2 do rozporządzenia w części I „Pracownicy wykonujący zawód medyczny oraz inni pracownicy, których praca pozostaje w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych” polegającą na nadaniu nowego brzmienia w lp. 4 w kolumnie „Stanowisko” tiret piątemu i dodaniu tiret jedenaste w brzmieniu: "– Specjalista w dziedzinie fizjoterapii”, a także dodaniu w lp. 7 w kolumnie „Stanowisko” po tiret piętnaste tiret szesnaste w brzmieniu: „– Licencjat fizjoterapii” oraz dodaniu w lp. 14 w kolumnie „Stanowisko” tiret drugiego w brzmieniu: „– Pracownik ochrony oddziału psychiatrii sądowej”.

Wzrost minimalnych kwot miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego (lewa strona kolumny) jest niezbędny dla zapewnienia pracownikom podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej od 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenia zgodnego z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r., które wynosi 3010 zł.

Ponadto w odniesieniu do pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej podległych ministrowi sprawiedliwości, celem zmiany rozporządzenia jest dostosowanie miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego do zmian wynikających z podwyżki wynagrodzeń określonych w ustawie z 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu Modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się przysługujących pracownikowi: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, dodatku za staż pracy. Oznacza to, że z punktu widzenia przepisów o powszechnej płacy minimalnej istotna jest wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia zasadniczego jako podstawowego składnika wynagrodzenia.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy