Tajemnica lekarska a leczenie osób publicznych

Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej dotyczy zarówno lekarzy wszystkich specjalności jak i pielęgniarek i położnych. Jest to obowiązek o podstawowym znaczeniu w całym procesie leczenia, który powiązany jest bezpośrednio z prawem każdego człowieka do prywatności.

Problem zachowania tajemnicy lekarskiej często pojawia się w sytuacji leczenia pacjenta będącego osobą publiczną. Wiąże się to z dużym zainteresowaniem życiem prywatnym tych osób przez media. W ostatnich dniach o tajemnicy lekarskiej zrobiło się głośno właśnie za sprawą zmarłej niedawno aktorki Anny Przybylskiej. Po jej śmierci w jednym z programów nadawanych przez TVP lekarz, który zajmował się aktorką opowiadał o jej zmaganiu się z chorobą. Mówił on m.in. „Ania miała rozpoznanie łagodnego guza w trzustce i nikt się nie spodziewał, że u tak młodej dziewczyny może dojść do sytuacji, że ten nowotwór będzie złośliwy.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Myśmy wszyscy myśleli, że to jest niemożliwe. Nowotwory trzustki są nowotworami ludzi starych, a nie takich jak Ania. Ona do końca była pełna życia. Mimo, że widziałem ją w stadiach, kiedy dopadał ją ból i niemalże wyła”. Nic dziwnego, że tego typu wypowiedzi lekarza wywołują kontrowersje. Tajemnica lekarska nie wygasa bowiem z chwilą śmierci pacjenta. Obowiązek ten pozostaje aktualny zarówno w stosunku do obecnych jak i byłych pacjentów i to bez względu na ich wiek czy stan zdrowia. Wyłączyć omawiany obowiązek może m.in. zgoda wyrażona przez pacjenta lub przedstawiciela ustawowego pacjenta. W takiej sytuacji i w określonym w zgodzie zakresie lekarz może udzielać informacji o pacjencie osobom trzecim. Przekroczenie granic tajemnicy lekarskiej nie musi wiązać się wyłącznie z udzielaniem przez lekarza wywiadu. Sąd Okręgowy w Lublinie w jednym ze swoich wyroków (sygn. II Ca 349/10) stwierdził, że złamaniem tajemnicy lekarskiej jest również opisanie stanu zdrowia pacjenta (dokładnie stanu jego uzębienia oraz niezachowywaniu przez niego higieny jamy ustnej) w piśmie skierowanym do Rzecznika Praw Konsumenta na skutek skargi pacjenta na stomatologa. Sąd orzekł, że doszło w tej sprawie do naruszenia dóbr osobistych pacjenta i zasądził na jego rzecz 1 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Biorąc pod uwagę przytoczony wyrok można dojść do wniosku, że lekarz Anny Przybylskiej nie powinien w ten sposób mówić o swojej zmarłej pacjentce, nawet jeżeli było to podyktowane chęcią upamiętnienia aktorki czy podkreślenia jej wysiłku w walce z chorobą.

Autor: Aneta Naworska tajemnica lekarska, leczenie osób publicznych 

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »