Czy prawo do nagrody jubileuszowej dla kierownika SPZOZ może być określone w regulaminie wynagradzania?

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 16 września 2010
Czy prawo do nagrody jubileuszowej dla kierownika SPZOZ może być określone w regulaminie wynagradzania?

Zasady wypłaty nagrody jubileuszowej kierowników SPZOZ mogą być określane regulaminem wynagradzania - drogę do uzyskania takiego orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie opisuje dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Jako kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie w 2005 r. poinformowałem organ założycielski (samorząd województwa mazowieckiego) o przysługującej mi nagrodzie jubileuszowej. Uzyskałem informację, że taka nagroda mi się nie należy. Możliwa jest jedynie wypłata wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za wysługę lat oraz nagrody rocznej.

Analiza postępowania innych organów założycielskich i interpretacji resortów

W związku z tym przeanalizowałem postępowanie innych organów założycielskich oraz uzyskałem opinie z Ministerstwa Zdrowia oraz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resort zdrowia w piśmie z 1 kwietnia 2008 r. powołał się na art. 62a ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (dalej: ustawa o ZOZ), zgodnie z którym nagroda jubileuszowa przysługuje kierownikowi SPZOZ, a zasady jej obliczania określają przepisy wewnętrzne zakładu. W kolejnym piśmie z 1 kwietnia 2009 r. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, iż ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej: ustawa kominowa) nie ogranicza uprawnień kierownika SPZOZ, z którym nawiązano stosunek pracy na podstawie powołania lub umowy o pracę, do nagrody jubileuszowej wypłacanej w wysokości i na warunkach określonych przepisami art. 62a i 62c ustawy o ZOZ.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 7 maja 2008 r. stwierdziło, że świadczenia dodatkowe wynikające z ustawy kominowej to świadczenia z tytułu zatrudnienia, bytowe, socjalne, ubezpieczeniowe i inne osobowe niż ustalone w regulaminach wynagradzania zakładowych i ponadzakładowych układach zbiorowych pracy oraz w odrębnych przepisach.

W piśmie  z 27 kwietnia 2009 r. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowanym do Ministerstwa Zdrowia wyjaśniono, iż zachowuje aktualność dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym ustawa kominowa nie wyłącza prawa kierownika SPZOZ do nagrody jubileuszowej wypłacanej w wysokości określonej przepisami szczególnymi mającymi zastosowanie do pracowników SPZOZ.

Złożenie pozwu przeciwko SPZOZ i jego oddalenie przez sąd

Ponieważ 1 października 2008 r. mogło dojść do przedawnienia roszczeń, 20 sierpnia 2008 r. do sądu rejonowego w Warszawie złożyłem pozew przeciwko SPZOZ o zapłatę 75% miesięcznego wynagrodzenia za 20 lat pracy. Podniosłem, że nagroda jubileuszowa przysługująca pracownikom SPZOZ na podstawie przepisów ustawy o ZOZ jest świadczeniem uzależnionym od spełnienia kryteriów obiektywnych, a zatem ma cechy premii i jest częścią wynagrodzenia za pracę (art. 78 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy). Ponadto prawo do nagrody jubileuszowej zostało określone w zakładowym regulaminie wynagradzania.

Oddalenie powództwa

Szpital w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz o zawiadomienie marszałka województwa o toczącym się sporze. Oddalenie uzasadnił uchwałą nr 2479/240/05 z 2005 r. Zarządu Województwa Mazowieckiego, która wyłączyła kierowników SPZOZ z prawa do nagrody jubileuszowej. Uchwałę podjęto w związku z koniecznością dostosowania przepisów do ustawy kominowej.

Sąd pierwszej instancji oddalił moje powództwo w całości (wyrok z 17 listopada 2009 r. - sygn. VI P 924/08). W uzasadnieniu, ustalił co składa się na wynagrodzenie za pracę.  Powołał się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 11 lutego 2005 r. - sygn. I PKN 159/99. Wskazał, iż przepisy prawa pracy nie zawierają legalnej definicji wynagrodzenia za pracę. Termin ten jest nazwą zbiorczą na określenie świadczeń i należności ze stosunku pracy. Powszechnym i jedynym składnikiem wynagrodzenia jest wynagrodzenie zasadnicze. Inne należności ze stosunku pracy są fakultatywne. Natomiast układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania mogą normować - oprócz wynagrodzenia za pracę - inne świadczenia związane z pracą, np. nagrodę jubileuszową.

Moje roszczenia o nagrodę wyprowadzone z postanowień regulaminu wynagradzania sąd ocenił w świetle art. 24126 §2 kodeksu pracy. Zgodnie z nim układ zbiorowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz osób zarządzających zakładem pracy na innej podstawie niż stosunek pracy. W związku z tym piastując stanowisko kierownika SPZOZ należałem do kategorii osób, w odniesieniu do których regulamin wynagradzania nie może skutecznie regulować warunków wynagradzania.

Sąd zauważył, że nie sposób rozpatrywać art. 62a ustawy o ZOZ w oderwaniu od ustawy kominowej. Zgodnie z nią, kierownikowi SPZOZ przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne oraz może być przyznana nagroda roczna (art. 5 ustawy kominowej).

Szczegółowy wykaz osób, którym przysługują świadczenia dodatkowe nie objął kierowników SPZOZ (rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz trybu ich przyznawania - dalej: rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r.).

Przepisy ustawy kominowej są normami szczególnymi w stosunku do ustawy o ZOZ. Inna interpretacja doprowadziłaby do obejścia regulacji art. 5 ustawy kominowej, która ma charakter bezwzględnie obowiązujący i poza przewidzianymi w nim wyjątkami, dopuszcza przyznanie pracownikowi jedynie wynagrodzenia miesięcznego (wyrok Sądu Najwyższego z 2 września 2003 r. - sygn. I PK 290/02). W związku z tym sąd odrzucił założenie, że przepisy ustawy o ZOZ mają charakter szczególny i nie zgodził się ze stanowiskami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia.

Apelacja sposobem na podtrzymanie zasadności wypłaty nagród jubileuszowych

Taki wyrok sądu rejonowego w Warszawie oznaczałby możliwość podważenia przez organy kontrolujące SPZOZ zasadności otrzymanych nagród jubileuszowych. W związku z tym po otrzymaniu uzasadnienia wyroku wniosłem apelację.

W odpowiedzi na nią sąd okręgowy zmienił zaskarżony wyrok i zasądził od placówki pełną kwotę nagrody jubileuszowej wraz z odsetkami od 1 października 2005 r. (wyrok jest prawomocny).

Podstawowe znaczenie w mojej sprawie miała wykładnia art. 5 i art. 11 ustawy kominowej w związku z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. oraz ustalenie zakresu pojęciowego terminu prawnego świadczenie dodatkowe.

Fakt, że pracownik jest objęty przepisami ustawy kominowej nie ma znaczenia dla uprawnień w zakresie prawa do nagrody jubileuszowej na podstawie ustawy o ZOZ. Nagroda jubileuszowa wbrew swojej nazwie nie jest nagrodą. Nie ma tym samym podstaw do przyjęcia, że nagroda jubileuszowa jest świadczeniem, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy kominowej. Ustawa o ZOZ pozostawia swobodę pracodawcy w zakresie sposobu jej obliczania i wypłacania.

Z artykułu 772 ust.5 kodeksu pracy wynika, że regulamin wynagradzania nie może określać warunków wynagradzania kierowników SPZOZ. Jednak ze względu na brzmienie art. 5 kodeksu pracy, art. 62a pkt 1 ustawy o ZOZ nie koliduje z treścią przywołanych przepisów kodeksu pracy. Dlatego zasady wypłaty nagrody jubileuszowej mogą być określane regulaminem wynagradzania.

Autor: Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, prezes Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy