Nie ma bezkosztowych zmian

Zaplanowane od stycznia wprowadzenie przez NFZ obowiązku posiadania skierowania do okulisty od lekarza rodzinnego Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało jako „regulację bezkosztową”. Oczywiście widać pewien teoretyczny sens takiej zmiany – polega on na pomyśle regulowania kolejki do grupy deficytowych specjalistów i wyeliminowanie (ale także chyba i leczenie) najprostszych dolegliwości na poziomie POZ.

Skutki wprowadzania tej regulacji są na razie negatywne. Pacjenci chcąc uniknąć obowiązku uzyskania skierowania po 1 stycznia 2015. przynajmniej od miesiąca szturmem zapisują się w przyszłoroczne (a chyba i na 2016 r. też już gdzieniegdzie) kolejki. MZ jest bezowocnie atakowane przez przedstawicieli POZ o definicje i pieniądze na finansowanie przyszłej współpracy, co grozi klasycznym konfliktem na przełomie roku. A okuliści - spodziewają się roszczeń i powikłań.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Nie powinniśmy wdrażać pomysłu tak niedopracowanego. Według wyliczeń Porozumienia Zielonogórskiego aby zmiana się powiodła w podstawowej opiece należałoby zwiększyć zatrudnienie o 242 lekarzy, których oczywiście nie ma skąd wziąć. W obecnej sytuacji efektem w regulowanym zmianą zakresie będzie więc przeniesienie kolejek z AOS do POZ, a do 160 mln porad, które rocznie wykonuje dziś POZ dojdzie kolejne 4-5 procent. Wydaje się, że ognisko zapalne będzie większe i groźniejsze, także dla systemu.

Autor: Krzysztof Macha

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »