Kierowanie ludźmi jest wyzwaniem dla menedżera placówki medycznej, a zgrany personel to największy kapitał. Zwłaszcza zespół dobrych lekarzy. Sprawdź, jak stale inwestować w rozwój zasobów ludzkich, aby osiągać korzyści.

Zatrudnianie i sprawy pracownicze

Rejestr czasu

Jak długo przechowywać wykaz godzin pracy na kontrakcie

Kontrakt jest dość powszechną formą umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawieraną z lekarzem czy pielęgniarką. Jak długo udzielający zamówienia jest zobowiązany przechowywać wykaz godzin lekarza lub pielęgniarki, zatrudnionych na podstawie kontraktu?

Praca zdalna

Ocena ryzyka pracowników zdalnych w placówce: co należy uwzględnić

W przeważającej części przypadków pracownicy zatrudnieni przez podmioty lecznicze wykonują pracę w placówkach medycznych. W stosunku do niektórych kategorii pracowników nie można jednak wykluczyć możliwości wykonywania pracy zdalnej. Należy jednak pamiętać, że możliwość powierzenia takiej pracy powinna być poprzedzona oceną ryzyka zawodowego. Sprawdź, co jest ważne podczas jej przeprowadzania.

ratownik medyczny

Urlop szkoleniowy dla ratownika medycznego: nowe zasady

Ratownicy medyczni mają prawo i obowiązek ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności. Jednocześnie, podmiot zatrudniający ratownika medycznego powinien mu ułatwić realizację obowiązku szkoleniowego. Od czerwca 2023 roku obowiązuje nowy przepis, który umożliwi ratownikom medycznym ubieganie się o 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego w ciągu roku. Sprawdź!

Odpowiedzialność i uprawnienia zawodowe

Wirus

Pracownik zakaził się koronawirusem – jakie roszczenia mu przysługują

Pracownicy podmiotów leczniczych są stale narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w miejscu pracy. W szpitalach i przychodniach wdrożono środki mające na celu ograniczenie ryzyka zakażenia. Co jednak, gdy do niego dojdzie? Jakie wtedy prawa przysługują pracownikowi?

czy masz obowiązek mierzenia temperatury pracownikom

COVID-19: czy masz obowiązek mierzenia temperatury pracownikom

Resort pracy nie podejmie prac nad wprowadzeniem obowiązku mierzenia temperatury ciała pracownikom jako sposobu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa – zapewniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

Lekarze

Uważaj, gdy wydajesz opinię o pracy innego lekarza

Lekarze mogą znaleźć się w sytuacji, że będą zmuszeni wydać opinię o czynnościach innego lekarza. Sprawdź, na co zwracać uwagę.

Czas pracy

podróż służbowa

Kiedy zaliczać do czasu pracy podróż służbową

Za podróż służbową uważa się wykonywanie na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, albo poza stałym miejscem świadczenia pracy. Jak ją rozliczać?

odpoczynek po dyżurze

Kiedy udzielić pracownikowi odpoczynku po dyżurze

Pracownikowi pełniącemu dyżur medyczny 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia tego dyżuru. Sprawdź, jak w praktyce stosować tę zasadę.

czas pracy lekarzy

Uniknij błędów przy ustalaniu czasu pracy lekarzy

Co roku powtarzają się te same błędy w zakresie zatrudniania oraz organizacji pracy. Jakie nieprawidłowości są najczęstsze i jak można ich uniknąć, aby nie narazić się na wysokie kary?

Wynagrodzenia

świadczenie urlopowe

Czy wypłacać rezydentowi świadczenie urlopowe

Gdy SPZOZ prowadzi działalność socjalną w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lekarz rezydent będzie miał prawo do dofinansowania do wypoczynku na zasadach określonych w regulaminie placówki. Poznaj szczegółowe zasady wypłacania tych świadczeń urlopowych.

Podwyżki dla pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – jak je wypłacać

Podmioty lecznicze, które zawarły umowę z NFZ na realizację świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mają obowiązek przekazywać pielęgniarkom dodatek do wynagrodzenia. W jaki sposób podzielić te środki?

Wynagrodzenie minimalne

Najniższe wynagrodzenie – co się zmienia

4.200 zł – to najnowsza kwota bazowa najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne i działalność podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Co to oznacza dla placówek medycznych?