pacjent

Jak współpracować z pacjentem, który jest kwestionuje metody leczenia

Lekarz może się spotkać z sytuacją, w której pacjent wykazuje nadmierne zainteresowanie obraną metodą leczenia. Niekiedy leczony uważa lekarza jedynie za wykonawcę własnego planu. Wiele takich spraw kończyło się w sądach powszechnych i dyscyplinarnych. Dowiedz się zatem, na co możesz pozwolić pacjentowi ingerującemu w przyjętą metodę leczenia.

  Depozyt szpitalny – jakich danych wymagać

Depozyt szpitalny – jakich danych wymagać

Osoba odbierająca rzeczy oddane do depozytu szpitala może okazać dowód osobisty w celu jej identyfikacji, ale kategorycznie odmówi, aby numer dowodu wpisać do formularza wydania tych rzeczy, powołując się na uprawnienia RODO. Jak postąpić w takiej sytuacji?

leki

Kto stara się o zgodę na sprowadzenie leku

Może dojść do sytuacji, że placówka medyczna będzie chciała złożyć zapotrzebowanie na lek sprowadzony z zagranicy. Dowiedz się, kto jest uprawniony do złożenia takiego wniosku, czy może to zrobić np. pacjent.

  Jak informować rozwodników o leczeniu ich dziecka

Jak informować rozwodników o leczeniu ich dziecka

Często zdarza się, że w podmiocie leczniczym pojawia się jedno z rodziców i składa oświadczenie, że nie wyraża zgody na udzielenie informacji o zdrowiu dziecka drugiemu rodzicowi, czy udostępniania mu dokumentacji medycznej dziecka temu rodzicowi. Powołuje się na pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji?

  Uniknij łamania praw pacjenta do intymności

Uniknij łamania praw pacjenta do intymności

Wieloosobowe sale chorych, brak parawanów, zbyt mała liczba toalet, pryszniców, których drzwi nie można zamknąć od wewnątrz na zamek to najczęstsze przykłady naruszania intymności i godności pacjentów, które to prawa gwarantują im przepisy. Sprawdź, jak uniknąć tego typu nieprawidłowości.

  Jak przestrzegać prawa do opieki duszpasterskiej

Jak przestrzegać prawa do opieki duszpasterskiej

Czy personel medyczny ma obowiązek zapytać pacjenta lub jego rodzinę o wyznanie, aby umożliwiać mu wykonanie prawa do kontaktu z duchownym? Sprawdź, kto powinien podejmować inicjatywę, aby nie naruszyć praw pacjenta w tym obszarze.  

  Pacjent złożył upoważnienie do dostępu do dokumentacji w innym podmiocie – czy możesz je respektować

Pacjent złożył upoważnienie do dostępu do dokumentacji w innym podmiocie – czy możesz je respektować

Często zdarza się, że w dokumentacji medycznej brakuje oświadczenia o tym, czy i kogo pacjent upoważnia do dostępu do dokumentacji medycznej. Jak zatem powinna zachować się placówka, jeżeli zgłasza się do niej rodzina pacjenta i prosi o wydanie dokumentów?

  Czy pacjent może dopłacać do świadczeń

Czy pacjent może dopłacać do świadczeń

Zdarza się, że pacjent chciałby, aby podczas leczenia finansowanego ze środków publicznych zastosowano u niego np. lepszą soczewkę lub endoprotezę, za które zgadza się dobrowolnie dopłacić. Dowiedz się, czy świadczenia „ponadstandardowe” mogą być udzielane razem ze świadczeniami finansowanymi przez NFZ.

c191052f00b1fdc8bb8330bef8eed35c7083e0f7-xlarge

Czy udzieliłeś informacji o wszystkich możliwych powikłaniach

Przygotowując pacjenta do zabiegu zastanawiasz się, czy masz go uświadomić tylko o pożądanych skutkach przeprowadzenia zabiegu, czy również o ryzyku, jakie się z nim wiąże i o powikłaniach, do których może dojść. Jakie znaczenie ma zgoda na zabieg? Czy wystarczy, że przedstawiasz typowe następstwa zabiegu, czy może powinieneś wspomnieć o wszystkich, które mogą wystąpić?

bezpłatne leki

Kiedy musisz zapewnić pacjentowi bezpłatne leki

Możesz wyjątkowo podać pacjentowi jego leki podczas hospitalizacji, jeśli wyrazi na to zgodę i zweryfikujesz numer serii. Sprawdź, czy powinieneś je wpisać w kartę zleceń lekarskich jako własne.