Edukacja pacjentów jest integralną częścią wykonywania zawodu pielęgniarki. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki koordynowanej edukacja pacjentów z chorobami przewlekłymi będzie ważnym elementem pracy pielęgniarek i koordynatorów. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przy tym wyzwaniu.
NFZ wprowadza zmiany w opiece nad pacjentami z cukrzycą, nadciśnieniem, niewydolnością serca i chorobami płuc. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 r.
Reformy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oczekiwali pacjenci i to, co przygotował resort zdrowia, odpowiada na ich zapotrzebowanie – tak o zmianach i wdrożeniu opieki koordynowanej mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Sprawdź, co się zmienia od 1 października 2022 r.
Z webinarium dowiesz się o:
Prelegentka: Marta Woś, radca prawny, senior lawyer w F/K Legal
Od 1 października 2022 r. pacjenci przychodni podstawowej opieki zdrowotnej mają być objęci opieką koordynowaną. Poznaj szczegóły związane z reformą POZ – sztandarowym projektem resortu zdrowia.
Z rozmowy z Urszulą Szybowicz, wiceprezeską Polskiego Towarzystwa Koordynowanej Ochrony Zdrowia, którą prowadzi Anna Gawrońska, redaktorka newslettera „E-zdrowie w praktyce”, dowiesz się: czym jest koordynowana ochrona zdrowia, jakimi cechami charakteryzuje się koordynowana opieka zdrowotna, jak rozwiązania cyfrowe warunkują skuteczność i efektywność takiego podejścia, jakie są korzyści dla placówek medycznych i pacjentów wynikające z koordynowanej opieki zdrowotnej.
Wprowadzenie opieki koordynowanej to jedyne wyjście, aby realnie wpływać na zdrowie społeczeństwa. Dlatego warto tworzyć konsorcja koordynowanej ochrony zdrowia konkurujące o wartość dla pacjenta - mówi Urszula Szybowicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Koordynowanej Ochrony Zdrowia.
Koordynator POZ ma wesprzeć pacjentów w leczeniu i zadbać o komunikację lekarza z pacjentem. Poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia i pomoże zorganizować leczenie chorób przewlekłych. Sprawdź, jakie nowe obowiązki mają przychodnie w związku z tą nową rolą?
Wyznaczenie w przychodniach POZ koordynatora, który wesprze pacjentów POZ w leczeniu, zakłada nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów w POZ, która obowiązuje od 1 października 2021 r.
Pacjent skarżący się na bóle w klatce piersiowej może skorzystać ze świadczeń gwarantowanych z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia. Podstawową procedurą diagnostyczną będzie wykonanie badań biochemicznych krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego czy określenie współczynnika masy ciała pacjenta. Poznaj inne procedury medyczne wymagane w ramach tej profilaktyki.
Zapewnienie dostępu do większej liczby badań w podstawowej opiece zdrowotnej umożliwi wdrożenie leczenia niektórych chorób już w ramach POZ. To z kolei ograniczy koszty opieki specjalistycznej i pozwoli na adekwatną alokację środków publicznych przeznaczanych na opiekę medyczną. Dowiedz się, jakie zmiany są planowane w tym obszarze.
Program Opieki Koordynowanej - Projekt POZ PLUS wzbudził duże zainteresowanie wśród lekarzy rodzinnych. Ich entuzjazm ostudził jednak wymóg prowadzenia czasochłonnych bilansów zdrowia wśród mieszkańców w wieku 20-65 lat. Sprawdź, jak będzie realizowany pilotaż opieki koordynowanej w naszym kraju.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!