Edukacja pacjentów jest integralną częścią wykonywania zawodu pielęgniarki. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki koordynowanej edukacja pacjentów z chorobami przewlekłymi będzie ważnym elementem pracy pielęgniarek i koordynatorów. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przy tym wyzwaniu.
Pacjenci w stanie ogólnym ciężkim i krytycznym często cierpią na zaburzenia oddychania, gdzie często wymagają wspomagania oddechu. Dlatego odpowiednia opieka pielęgniarska na pacjentem, który otrzymuje terapię kaniulą nosową o wysokim przepływie, jest ważnym aspektem, choćby ze względu na właściwe założenie cewnika czy też zapobieganie urazom skóry twarzy w wyniku stosowania procedury, co przekłada się na efektywność terapii.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Zastosowanie procedury w praktyce klinicznej spowoduje, że terapia kaniulą nosową o wysokim przepływie będzie efektywna i będzie niosła za sobą niskie ryzyko powikłań.
Dobry stan psychiczny chorych, nie tylko z COVID-19, przyczynia się do lepszego radzenia sobie z chorobą przez pacjenta, lepszą komunikacją lekarz-pacjent, co przekłada się na szybsze zdrowienie. Dlatego w dobie pandemii COVID-19 istotne jest, aby chorym, zwłaszcza izolowanym zapewnić opiekę psychologiczną i psychiatryczną. Zadania w pierwszej kolejności powinny spoczywać na pielęgniarkach psychiatrycznych, a w razie konieczności dalej na psychologach i psychiatrach.
Celem procedury jest zadbanie o zdrowie psychiczne pacjentów i personelu medycznego.
Wdrożenie, przestrzeganie oraz systematyczny audyt procedur związanych z zapewnieniem opieki psychologicznej pacjentom z COVID-19 leży na barkach dyrektora bądź kierownika jednostki ochrony zdrowia.
Pielęgniarska opieka długoterminowa to systematyczna i intensywna opieka nad obłożnie i przewlekle chorymi osobami przebywającymi w domu, realizowana we współpracy z lekarzem POZ.
Celem procedury jest minimalizacja ryzyka transmisji SARS-CoV-2, co jest szczególnie istotne ze względu na wielochorobowość i choroby przewlekłe, a także często zaawansowany wiek pacjentów.
Do systemu wprowadzono nowe świadczenie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – poradę pielęgniarską w zakresie chirurgii, diabetologii i kardiologii. Jakie są podstawy realizacji tego świadczenia?
Od ponad półtora roku pielęgniarka codziennie przychodzi do 90-letniej pacjentki wykonać jej zastrzyk, który jest zlecany stale co miesiąc. Lekarze wielokrotnie informowali o instruktażu, gdyż te zastrzyki pacjent może sobie podawać samodzielne lub może to zrobić ktoś z rodziny. Rodzina jednak odmawia wykonania zastrzyku. Czy taka pacjentka powinna być przekazana do opieki długoterminowej? Czy NZOZ ma możliwość odmówienia wykonywania zlecenia stałego? Czy lekarz może odmówić wypisania zlecenia? Ponadto, jak rozumieć sformułowanie że „w szczególnie uzasadnionych przypadkach lekarz może nie podjąć lub odstąpić od leczenia pacjenta”?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!