Nowe obowiązki sprawozdawcze świadczeniodawców wobec NFZ

Od 1 kwietnia 2015 r. istotnie wzrosła liczba danych przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia przez świadczeniodawców. Dotyczy to imienia, nazwiska i numeru PESEL każdego pacjenta widniejącego w kolejce. Dane charakteryzujące listy oczekujących na udzielenie świadczeń, wymagane zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia, są przekazywane po raz pierwszy w komunikacie dotyczącym tych list za kwiecień, czyli do 11 maja 2015 r.

Zmiany wynikają z § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1986). Nowa, dodatkowo sprawozdawana NFZ zawartość każdej listy oczekujących dotyczy następujących danych:

  1. identyfikatora osoby oraz kodu identyfikatora, określonych zgodnie z tabelą nr 7 załącznika nr 3 do rozporządzenia, czyli generalnie numeru PESEL (identyfikatorem dziecka, któremu nie został nadany numer PESEL, jest identyfikator jednego z rodziców lub identyfikator opiekuna prawnego dziecka),

  2. imienia (imion) i nazwiska

– każdej osoby oczekującej według stanu na ostatni dzień miesiąca, według grup osób wyodrębnionych ze względu na kryteria medyczne zastosowane przy wyznaczaniu planowanego terminu udzielenia świadczenia, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 11 ustawy, a zatem z podziałem na przypadki pilne i przypadki stabilne.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Jest to słynne „opeselowanie” kolejek. Do tej pory te dane należało bowiem gromadzić na liście oczekujących, nie trzeba ich było jednak przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Po tych zmianach publiczny płatnik ma mieć możliwość weryfikacji liczby miejsc, w których pacjent jednocześnie oczekuje na wizytę. Celem uniknięcia

kilkukrotnego wykazywania jednego pacjenta w kilku kolejkach do tego samego specjalisty wprowadzono m.in. nowy kodprzyczyny skreślenia z listy oczekujących „7” – informacja potwierdzona przez Fundusz, że osoba znajduje się na liście oczekujących na to samo świadczenie u innego świadczeniodawcy.

Poszerzone dane, o których mowa powyżej, należy przekazać po raz pierwszy w komunikacie dotyczącym tych list za kwiecień, czyli do 11 maja 2015 r. 10 maja wypada bowiem w przyszłym miesiącu niedziela.

Warto również pamiętać, że już od stycznia 2015 r. istnieje wymóg sprawozdawania informacji o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia. Dane te świadczeniodawcy przekazują co najmniej raz w tygodniu. W przypadku przekazywania raz w tygodniu informacja powinna być sporządzona według stanu na ostatni dzień roboczy każdego tygodnia i przekazana najpóźniej następnego dnia roboczego od ostatniego dnia roboczego tygodnia. Standardowo komunikat jest zatem wysyłany w poniedziałek na bazie pierwszego wolnego terminu udzielenia świadczenia ustalonego w piątek. W rzeczywistości, za wyjątkiem listy dla świadczeniobiorców objętych diagnostyką onkologiczną lub leczeniem onkologicznym, są to dwie informacje przygotowane według grup osób wyodrębnionych ze względu na kryteria medyczne zastosowane przy wyznaczaniu planowanego terminu udzielenia świadczenia. Osobno należy zatem uwzględnić przypadki pilne i przypadki stabilne.

Autor: Wojciech Haniszewski NFZ, obowiązki sprawozdawcze
Słowa kluczowe:
NFZ

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy