akredytacja

Akredytacja to prestiż dla placówki

W świetle nowych zasad kontraktowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, posiadanie akredytacji staje się nie tylko wyznacznikiem wysokiej jakości świadczonych usług oraz bezpieczeństwa świadczeń, ale uzasadnionym narzędziem ekonomicznym.

Fotolia_60549743_Subscription_Monthly_M

Certyfikat – kapitał na kolejne lata

Posiadanie akredytacji ministra zdrowia to cel wielu dyrektorów placówek medycznych w naszym kraju. Otrzymanie dokumentu jest potwierdzeniem, że wybrana przez nich placówka spełnia wszelkie, wysokie standardy, jest w pełni bezpieczna i przyjazna.

shutterstock_43220749

Najważniejsze jest dobre zaplanowanie wdrożenia

Wybierając jednostkę doradczą menedżerowie często sugerują się wyłącznie ceną usługi, nie biorąc pod uwagę innych, bardzo ważnych z punktu widzenia wdrożenia elementów.

iso

ISO 9001:2008 – niedoskonała, ale popularna

Obecnie, poza ministerialną akredytacją i mało jeszcze znaną EN 15224:2012, norma ISO 9001:2008 - System zarządzania jakością stanowi główny i najlepiej premiowany przez NFZ standard jakości z serii norm ISO.

shutterstock_5395405

Nowy standard jakości dla ochrony zdrowia

Norma EN 15224:2012dedykowana ochronie zdrowia jest odpowiedzią na zbytnią uniwersalność ISO 9001, a także na zagrożenia w ochronie zdrowia, tj. zakażenia szpitalne, antybiotykoterapię, zdarzenia niepożądane i błędy medyczne.

Fotolia_41606061_Subscription_Monthly_XL

PASAT – narzędzie oceny satysfakcji

Placówki medyczne w trosce o zapewnienie jak najwyższej jakości usług pacjentom powinny korzystać z możliwości profesjonalnej oceny zadowolenia osób korzystających ze świadczeń medycznych.

Fotolia_58544717_Subscription_Monthly_XXL

Premia za inne systemy zarządzania

Systemy nieskoncentrowane na jakości regulują i standaryzują ważne obszary funkcjonowania ośrodków medycznych. Odnoszą się do spraw środowiska, bhp, bezpieczeństwa informacji oraz bezpieczeństwa żywności.

Fotolia_43155972_Subscription_Monthly_XL

Rośnie rola norm jakościowych

Wśród menedżerów placówek medycznych ożywiło się zainteresowanie standardami jakości w ochronie zdrowia wynikające z faktu, że NFZ wzmocnił to kryterium w ocenie ofert podczas kontraktowania.

Fotolia_746828_Subscription_Monthly_XXL

Analiza ryzyka musi być prowadzona systematycznie

Po prawie roku funkcjonowania nowej normy EN 15224:2012 nie ma zbyt wielu przykładów jej wdrożeń. Sytuację może jednak zmienić zapowiedź NFZ dotycząca dodatkowego premiowania placówek mających wdrożony system zarządzania jakością wg ISO i akredytację.