Dramatyczna sytuacja demograficzna w zawodzie lekarza

„Nie tylko kandydaci na Prezydenta RP, ale wszyscy decydenci muszą zauważyć dramatyczną sytuację demograficzną w zawodzie lekarza” - powiedział  prezes NRL Maciej Hamankiewicz podczas konferencji pt.: „Lekarzy jest za mało, a będzie jeszcze mniej”.

21 maja 2015 roku w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyła się konferencja prasowa pt.: „Lekarzy jest za mało, a będzie jeszcze mniej”.

Podczas konferencji omówiona została dramatyczna sytuacja demograficzna w zawodzie lekarza. Omówiono przyczyny zbyt małej liczby lekarzy w Polsce, problemy wynikające z tej sytuacji oraz wskazali działania systemowe, które należy natychmiast podjąć, by pacjenci mogli czuć się bezpiecznie.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

W konferencji udział wzięli: Maciej Hamankiewicz – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Romuald Krajewski – Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Kierownik Ośrodka Studiów, Analiz i Informacji NIL, Filip Dąbrowski – Przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy NRL.

Raport sporządzony przez  Ośrodek Studiów, Analiz i Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej potwierdził, iż ograniczenie dostępu do lekarzy specjalistów i dłuższe kolejki w placówkach medycznych grożą pacjentom ze względu na coraz trudniejszą sytuację demograficzną w zawodzie lekarza. Naczelna Izba Lekarska wskazuje na szereg zagrożeń wynikających z malejącej liczby lekarzy w Polsce i apeluje o natychmiastowe działania.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wskazał, iż „Nie tylko kandydaci na Prezydenta RP, ale wszyscy decydenci muszą zauważyć dramatyczną sytuację demograficzną w zawodzie lekarza. Jeżeli nie nastąpią szybkie zmiany, liczba lekarzy będzie się zmniejszać, w wielu specjalnościach nie będzie komu leczyć, brak lekarzy specjalistów będzie coraz bardziej dotkliwy dla pacjentów, którzy będą mieli coraz większy problem, by dostać się do lekarza. Dotyczy to wielu specjalności potrzebnych chorym, takich jak m.in. choroby wewnętrzne, pediatria czy ginekologia i położnictwo.”

W Polsce jest ponad 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, spośród nich zawód wykonuje ok. 164 tys. osób, a średni wiek lekarza specjalisty i lekarza dentysty specjalisty to aż 54,5. Ze względu na coraz dotkliwszy brak lekarzy, większość lekarzy emerytów nadal pracuje, by zapewnić bezpieczeństwo swoim pacjentom.

Prof. Romuald Krajewski, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział, że „Dane demograficzne są nieubłagane. Aby zmienić sytuację dużej grupy zawodowej konieczne są długoterminowe i konsekwentne działania. A Polska może liczyć tylko na własnych lekarzy, ponieważ nie jest atrakcyjnym miejscem wykonywania zawodu lekarza i nie przyciąga lekarzy z zagranicy. Konieczne jest zwiększenie liczby osób mogących rozpocząć specjalizacje.”

Ze względu na mało atrakcyjne warunki pracy dla młodych lekarzy, absolwenci polskich uczelni medycznych coraz częściej decydują się na emigrację. W ubiegłym roku liczba lekarzy otrzymujących zaświadczenia umożliwiające pracę w innych krajach Unii Europejskiej wzrosła aż o 25 %.

Przedstawiciele NRL podkreślają, że niezbędne jest podjęcie następujących działań: zwiększenie liczby studentów przyjmowanych na kierunek lekarski o 400-600 osób rocznie; zwiększenie liczby lekarzy mogących rozpoczynać specjalizację o 300-400 osób rocznie (efekty tych działań pojawią się dopiero po 12-15 latach); zwiększenie liczby ośrodków prowadzących szkolenia specjalizacyjne; wprowadzenie zachęt finansowych dla osób i ośrodków prowadzących szkolenia specjalizacyjne.

Autor: Ewelina Kowal lekarz, wykonywanie zawodu
Słowa kluczowe:
lekarz

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »