Resort zdrowia podsumował pierwsze miesiące obowiązywania pakietu onkologicznego

Obecnie szybką ścieżkę onkologiczną realizuje 6,2 tys. przychodni POZ (wszystkie podmioty), 2,3 tys. przychodni AOS, czyli 92% placówek, które weszły do pakietu onkologicznego (przy czym większość z nich albo nie zajmowała się leczeniem pacjentów onkologicznych, albo przeznaczała na ich leczenie mniej niż 1% kontraktu) oraz 487 szpitali (w tym wszystkie centra onkologii) – 96% placówek, które weszły do pakietu onkologicznego (przy czym większość z nich albo nie zajmowała się leczeniem pacjentów onkologicznych, albo przeznaczała na ich leczenie mniej niż 5% kontraktu) – poinformował Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, podsumowując 3 miesiące funkcjonowania pakietu onkologicznego.

W Ministerstwie Zdrowia przeanalizowano 11 pierwszych tygodni funkcjonowania pakietu (od 1 stycznia do 21 marca).

Do pakietu onkologicznego mają zostać wprowadzone zmiany polegające na:

  • zorganizowaniu konkursów uzupełniających, aby dopuścić do udziału w pakiecie nowych świadczeniodawców

  • włączenie do pakietu niektórych nowotworów o niepewnym lub nieznanym charakterze oraz niektórych chorób krwi i układu krwiotwórczego.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Oprócz tego zmiany mają dotyczyć rozszerzenia listy świadczeń szpitalnych rozliczanych bez limitu (np. radioterapia paliatywna), a także usprawnienia systemu informatycznego kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (np. 3 dni na wpis do systemu).

Warto zwrócić uwagę, że Naczelna Rada Lekarska zaniepokojona sytuacją wprowadzenia przepisów tzw. pakietu onkologicznego i ich skutków wobec pacjentów i lekarzy opublikowała 2 kwietnia raport regulacyjny odnoszący się do przepisów dotyczących wpływu zmian prawnych na sytuację zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Raport regulacyjny, czyli niezależna analiza prawna nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającej tzw. pakiet onkologiczny i kolejkowy w zakresie jej zgodności z Konstytucją RP wskazuje co najmniej kilkanaście zapisów mogących naruszać Konstytucję RP zarówno w procesie przygotowywania nowych przepisów, konsultacji, uchwalania, jak i wdrażania zmian.

Upubliczniony raport będzie podstawą do złożenia przez Naczelną Radę Lekarską wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności zapisów pakietów z ustawą zasadniczą.

NRL podjęła jednogłośnie decyzję w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów wprowadzających pakiet onkologiczny w zakresie dotyczącym wykonywania zawodu lekarza. Również jednogłośnie Naczelna Rada Lekarska zdecydowała o skierowaniu do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku z prośbą o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów wprowadzających pakiet onkologiczny dotyczących sytuacji pacjentów oraz trybu legislacyjnego, w jakim uchwalono przepisy.

Autor: Ewelina Kowal pakiet onkologiczny
Słowa kluczowe:
pakiet onkologiczny

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy