Projekt ustawy o leczeniu niepłodności przyjęty przez rząd

Zasady stosowania metod leczenia niepłodności, gwarancja bezpieczeństwa komórek rozrodczych i zarodków, ochrona praw osób borykających się z niepłodnością i dzieci urodzonych w wyniku zastosowania procedury medycznie wspomaganej prokreacji – to najważniejsze założenia projektu ustawy o leczeniu niepłodności przyjętego 10 marca przez Radę Ministrów.

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że projekt ustawyo leczeniu niepłodności nie dotyczy tylko procedury in vitro, lecz wszystkich sposobów walki z bezpłodnością. - W ustawie opisaliśmy sposoby walki z niepłodnością, opisaliśmy, w jaki sposób należy niepłodność diagnozowa, w jaki sposób należy niepłodność leczyć – wszystkimi dostępnymi metodami: hormonalnie, chirurgicznie, ale także metodą in vitro – dodał minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. Przepisy pozwalają skorzystać z możliwości zapłodnienia pozaustrojowego parom, które udokumentują co najmniej 12-miesięczne nieskuteczne leczenie niepłodności innymi sposobami.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Warto zaznaczy, że obecnie w Polsce nie ma prawnych regulacji zasad postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami. Minister zdrowia wyjaśnił, że projekt ustawy o leczeniu niepłodnościzawiera przepisy, które opierają się na kluczowej zasadzie bezpieczeństwa procedury leczenia niepłodności w każdym wymiarze i każdą dostępną procedurą medyczną.

Bartosz Arłukowicz przedstawił główne założenia projektu ustawy o leczeniu niepłodności. Projekt reguluje m.in. zasady ochrony zarodka i komórek rozrodczych, kwestię leczenia niepłodności, działania władz publicznych dotyczące ochrony i promocji zdrowia rozrodczego, warunki dawstwa, pobierania, przetwarzania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych oraz zarodków w związku z procedurą medycznie wspomaganej prokreacji, zasady funkcjonowania ośrodków medycznie wspomaganej prokreacji oraz banków komórek rozrodczych i zarodków.

Warto zwrócić uwagę, że zdaniem Anny Krawczak ze Stowarzyszenia Nasz Bocian przyjęta przez rząd ustawa o in vitro jest niezbędna, ale ma braki, m.in. nie przewiduje jawnego dawstwa gamet, co odbiera dzieciom możliwość poznania tożsamości dawców i rodzeństwa biologicznego. Jak powiedziała Anna Krawczak, wprowadzenie ustawy regulującej kwestię zapłodnienia metodą in vitro jest niezbędne ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Jej zdaniem projekt ustawy ma jednak braki, a raz przyjęty będzie trudno zmieni.

Autor: Ewelina Kowal leczenie niepłodności
Słowa kluczowe:
program in vitro

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »