Apel NRL do lekarzy i lekarzy dentystów

Naczelna Rada Lekarska podczas posiedzenia 13 lutego 2015 r. zaapelowała do wszystkich lekarzy w Polsce o to, by zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej w decydowaniu o sposobie diagnostyki i leczenia chorych najwyższym doradcą było dobro pacjenta. Apel wynika z chaosu w związku z wdrażaniem tzw. pakietu onkologicznego.

Naczelna Rada Lekarska, przypominając swoją krytyczną ocenę zarówno sposobu przygotowania, wprowadzania, jak i praktyki działania tzw. pakietu onkologicznego, ponownie stwierdza niedopuszczalność narzucanych przez nowe przepisy zasad selekcji chorych. Chaos, ograniczenia finansowe i naciski administracyjne wynikające z nowych przepisów doprowadziły do poważnych zaburzeń w zakresie organizacji opieki nad pacjentami. Szczególnie jaskrawo dostrzegalne są trudności, jakie napotykają pacjenci ze schorzeniami nowotworowymi, którzy z różnych powodów nie znaleźli się w tzw. pakiecie i chorzy nieonkologiczni.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Placówki podejmujące się leczenia tych pacjentów ryzykują często poważne trudności finansowe.

W trudnej sytuacji stworzonej przez zarządzających systemem ochrony zdrowia pacjenci nie powinni mieć wątpliwości, że lekarze i lekarze dentyści będą im pomagali i otaczali ich opieką, nawet jeżeli utrudniają im to tworzone wbrew opiniom środowiska przepisy.

W tej sytuacji Naczelna Rada Lekarska, przypominając treść artykułu 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej mówiącego, że mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania zasady dobra chorego jako najwyższej wartości, zwraca się do wszystkich lekarzy, aby nie zważając na trudności rozregulowanego systemu ochrony zdrowia, w tym złych przepisów pakietu onkologicznego, otaczali chorych zgodną z aktualną wiedzą, etyczną opieką, jakiej potrzebują.

APEL NR 4/15/VII NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z 13 lutego 2015 r. do lekarzy i lekarzy dentystów

Autor: Ewelina Kowal etyka lekarska, Naczelna Rada Lekarska 

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »