NRL podjęła decyzję o zaskarżeniu pakietu onkologicznego do Trybunału Konstytucyjnego

Podczas posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej 13 lutego 2015 r. jednogłośnie podjęto decyzję o przygotowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w zakresie sprawdzenia zgodności zapisów pakietu z Konstytucją RP. Skarga ma być zgłoszona do Trybunału Konstytucyjnego już w kwietniu.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wskazał, że „naszą decyzję w tej sprawie uzasadniają nie tylko wątpliwości prawne, ale także pierwsze doświadczenia wynikające z wprowadzania pakietu w życie.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Chaos, ograniczenia finansowe i naciski administracyjne wynikające z wdrażania zapisów pakietu zagrażają wielu pacjentom. Szczególne trudności w leczeniu chorych dostrzegamy w przypadku schorzeń nowotworowych, z których wiele - jak się okazuje - z różnych powodów nie kwalifikuje niektórych pacjentów do objęcia ich szybką ścieżką diagnostyczną w ramach pakietu. Narastają także problemy w leczeniu pacjentów nieonkologicznych. Leczenie i opieka nad chorymi zostały w wielu aspektach utrudnione, a zamiast skrócenia kolejek, w wielu

placówkach kolejki wydłużyły się. Życie i zdrowie pacjentów nie może być przedmiotem eksperymentów politycznych, a lekarze nie mogą tracić zaufania chorych przez chaos spowodowany niedopracowaną rewolucją systemową”.

Decyzja została podjęta  w związku ze wstępną analizą prawną opracowaną na zlecenie NRL przez Kancelarię Prawną Domański, Zakrzewski, Palinka, z której jednoznacznie wynika, że wiele postanowień pakietu onkologicznego może naruszać Konstytucję RP.

Autor: Ewelina Kowal pakiet onkologiczny 

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »