Jest porozumienie lekarzy i resortu zdrowia

„Nam lekarzom chodzi o dobrą jakość leczenia, im chodzi o stwarzanie pozorów. My się na pozory nie zgadzamy” - lekarze rozważali ogólnopolski protest ze strajkiem włącznie. Ostatecznie po ponad 14 godzinnych negocjacjach doszło do porozumienia.

Lekarze cieszą się, że po 14 godzinnych negocjacjach, 7 stycznia udało się dojść do kompromisu i ustalić przede wszystkim podpisywanie umów na czas oznaczony i fakt, że umowa w czasie jej trwania nie może być zmieniana jednostronnie. Ustalenia dotyczą również deklaracji pacjentów. Zapowiadają, że otworzą gabinety POZ.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Zdzisław Szramik 5 stycznia 2015 r. podczas konferencji prasowej zapowiedział strajk, jeśli minister zdrowia nie spełni ich postulatów. Organizacje zrzeszające lekarzy (OZZL, Porozumienie Zielonogórskie, Naczelna Izba Lekarska) na wspólnej konferencji prasowej wystąpiły przeciwko ministerstwu zdrowia.

Podczas konferencji Zdzisław Szramik, wiceprezes OZZL, powiedział, że minister wprowadzając niespójną, źle przygotowaną, sprzeczną ze sobą reformę naraził na szwank cały system i przez to bezpieczeństwo pacjentów. W tych warunkach nie tylko lekarze rodzinni, ale także wszyscy lekarze systemu nie będą pracować, bo bezpośrednio grozi to samym pacjentom. Źle przygotowany pakiet onkologiczny tego nie poprawi. W związku z tym lekarze rozważają ogólnopolski protest ze strajkiem włącznie.

Dr Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego powiedział (…) dlaczego rząd tak bardzo walczy z Porozumieniem Zielonogórskim. Jego zdaniem rząd nie chce, aby eksperci recenzowali jego działania, aby pokazywali i krytykowali posunięcia ministra i rządu.

Jacek Krajewski przypomniał również podstawowe postulaty związku. – Chcemy zniesienia limitów onkologicznych, likwidacji możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ, zmiany zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ, przywrócenia dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia, przywrócenia prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania i nie chcemy kolejek w podstawowej opiece zdrowotnej.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk zapowiedział, że resort jeszcze tego samego dnia odniesie się do konferencji środowiska lekarskiego.

Przed południem, na polecenie premier Ewy Kopacz, rozpoczęła się wideokonferencja m.in. ministra zdrowia i przedstawicieli innych resortów z wojewodami.

Autor: Ewelina Kowal porozumienie lekarzy z Ministerstwem Zdrowia
Słowa kluczowe:
pakiet kolejkowy

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »